Başkan’dan ‘100’üncü Yıl Zeybeği’

Paylaşmak Güzeldir..

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı büyük bir coşku ile kutlanmaya devam ediyor. Finike Belediyesi’nin düzenlediği 100’üncü yıl kutlamalarının ikinci gününde Finikeliler Zeynep Bastık ile buluştu. Binlerce kişinin doldurduğu Finike Kent Meydanı’nda yapılan kutlamalara ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl coşkusunu yaşamanın heyecanı, gururu ve mutluluğu içerisindeyim. Yaşlısı, genci, çocuğu, kadını 7’den 70’e her rengimizle bir aradayız. İşte Cumhuriyet budur” şeklinde konuştu.

Genç Türkiye Cumhuriyeti, artık 100 yıllık bir çınar olmuştur

Finike, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük mücadeleler sonucunda kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Finike’nin ilçe oluşunun 100’üncü yılını,Türk bayrakları altında bir araya gelerek marşlar eşliğinde coşkuyla kutladı. Finike Belediyesi, 100. yılda birbirinden özel etkinlikler ile Cumhuriyet Bayramı ruhunu tüm ilçede doyasıya yaşattı.Kutlamalar, 100 kişilik Cumhuriyet Korosu’nun söylediği şarkılarla başladı. Koronun meydanı dolduran binlerce Finikeli ile birlikte söylediği marşların ardından kürsüye çıkan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Cumhuriyetin ve ilçenin 100’üncü yılını kutlamanın ortak gururunu yaşadıklarını dile getirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim en büyük eserim Türkiye Cumhuriyeti’dir’ sözünü hatırlatarak konuşmasını sürdüren Geyikçi, “Bizlere emanet edilen Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyoruz. Genç Türkiye Cumhuriyeti, artık 100 yıllık bir çınar olmuştur. Bizler bu çınarın birer dalıyız. Onu göğe,layık olduğu yere ulaştırmak için hep birlikte çalışacağız, üreteceğiz, mücadele edeceğiz. Sonsuza dek Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği Cumhuriyet yolundan ayrılmadan bu mücadele azmini sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Aldığımız emaneti her gün daha iyiye ve daha ileriye taşıyacağız

Türkiye Cumhuriyeti’nin zorluklar içerisinde yıkık bir imparatorluğun küllerinden kurulan modern bir devlet olduğunu söyleyen Başkan Geyikçi, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında, silah arkadaşları ve Aziz şehitlerimizin kanlarıyla verdikleri milli mücadele sonrasında 100 yıl önce kurulan Cumhuriyet, Türk Milleti için adaletin, insan haklarının, demokrasinin, özgürlüğün ve hürriyetin simgesi olmuştur. Bugün bizlere düşen, aldığımız emaneti her gün daha iyiye ve daha ileriye taşımaktır. Bunu hep birlikte başta Ulu Önder’in çizdiği vizyon ile gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Geyikçi gençlere seslendi

Konuşmasının sonunda gençlere seslenen Başkan Geyikçi, “Meydanımızdaki gençlerimizin ve çocuklarımızın gözlerine bakıyorum da Cumhuriyetin bugün olduğu gibi gelecekte de en iyi şekilde torunlarımıza aktarılacağından hiç şüphe duymuyorum. Genç kardeşlerim, unutmayın ki Cumhuriyet aynı zamanda bir bayrak yarışıdır. Bizler gibi ileride sizler bu ülke, bu kent, bu topraklar için çalışacak, hizmet edecek ve üreteceksiniz. Sizlerden bunları yaparken tek bir isteğim olacak. Hiçbir zaman Büyük Atatürk’ün yolundan ayrılmayın. Hiçbir zaman Cumhuriyet ilkelerinden şaşmayın. Cumhuriyet değerlerinize sahip çıkın. Demokrasiyi, adaleti, insan haklarını ve Cumhuriyetin temel prensiplerini her zaman sahiplenin” dedi.

Başkan’dan ‘100’üncü Yıl Zeybeği’

Konuşmanın ardından sürpriz bir şekilde sahneye davet edilen Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, zeybek oynadı. Büyük bir ilgiyle izlenen zeybeğin ardından Finikelilerin alkışlarını alan Başkan Geyikçi, 100’üncü yıl korosu ile de marşlara eşlik etti.Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlanan Cumhuriyet Korosu, 100 kişilik bir kadro ile unutulmaz bir gösteri sergiledi.Cumhuriyet heyecanını yaşandığı, Finike Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen 29 Ekim kutlamalarında, Ünlü DJ Sinan Uysal ise muhteşem bir performansa imza attı. Ardından ise sevilen sanatçı Zeynep Bastık unutulmayacak performansıyla Finikelilere dolu dolu bir gün yaşattı. Genç sanatçının enerjik performansıyla meydan şenlenirken, şarkılara eşlik eden kalabalık, Cumhuriyet’in 100. yılını coşkuyla kutladı.

Başkan Geyikçi’den Zeynep Bastık’a Çiçek Takdimi

Sahnede konuşan ünlü sanatçı Zeynep Bastık, “Bu gece benim için o kadar özel o kadar anlamlı ki kendimi çok şanslı hissediyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında yaşayabilir olmak, bir de sahnede sizlerle buluşabiliyor olmak ve bu ülkenin evladı olmak benim için çok kıymetli. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına şahitlik ettiğimiz için çok mutluyum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu uğurda savaşmış tüm askerlerimiz tüm vatandaşlarımızı sevgiyle, minnetle ve saygıyla anıyoruz” dedi. Eşi Kadriye Geyikçi ile sahneye çıkan Başkan Geyikçi ise ünlü sanatçıya “Bu mutlu günde Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bu akşam bizi yalnız bırakmadığınız şahsım ve Finikeli hemşerilerim adına teşekkür ediyorum” dedi. Ardından Zeynep Bastık’a çiçek ve Finike’ye özgü yöresel ürünleri takdim etti. Başkan Geyikçi’ye kendilerini Finike’ye davet ettikleri için teşekkür eden ünlü sanatçı Zeynep Bastık ise, “Bugün tarihi bir günü yaşıyoruz. Hayatımız boyunca asla unutamayacağımız bir gün. Bugün de yarında sonsuza dek Yaşasın Cumhuriyet” diyerek hep birlikte 10’uncu yıl marşını söylediler.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Finike halkının Cumhuriyet sevgisi ve coşkusuyla sona ererken, Cumhuriyet’in köklü değerlerini yaşatma ve gelecek nesillere aktarma amacını taşıyan bu anlamlı gün,  Finike’de, Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır bir şekilde tarihe geçti.

Finike Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours