Akdeniz Üniversitesi, THE 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında yükseldi

Paylaşmak Güzeldir..

Akdeniz Üniversitesi, Times HigherEducation (THE) 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk bin 200 üniversite arasında yer aldı.

İngiltere kuruluşu olan Times HigherEducation (THE) 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı. Times HigherEducation (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2022 sıralamasında 1200+, 2023 sıralamasında 1201-1500 arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi 2024 sıralamasında 1001-1200 bandında yer alarak Dünya üniversiteleri arasında yükseliş gösterdi.

TÜRKİYE’DE İLK 18 ÜNİVERSİTE ARASINDA

Times HigherEducation Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te Dünya’daki ilk 1200 üniversite arasında Türkiye’den 12 devlet ve 6 vakıf üniversitesi yer buldu. Türkiye’deki 18 üniversite arasında ise Akdeniz Üniversitesi’nin en çok öğrenci sayısına sahip ikinci üniversite olduğu gözlendi.

ARAŞTIRMA ALANINDA ALTINCI ÜNİVERSİTE

Öğretim, araştırma ortamı, araştırma kalitesi, endüstri ve uluslararası görünüm alanlarının da değerlendirildiği araştırmada Akdeniz Üniversitesi, araştırma alanında Türkiye’deki üniversiteler arasında en yüksek puana sahip altıncı üniversite olarak yer aldı.

TÜRKİYE’DEN 75 ÜNİVERSİTE SIRALAMADA

108 ülkeden bin 904 üniversitenin sıralandığı listede Türkiye’den 75 üniversite sıralamaya girme başarısı göstererek bu sayı ile dünyada 7. en iyi temsil edilen ülke unvanını kazandı. Türkiye’den 35 üniversite 1001-1500 diliminde yer aldı.

HEDEFİMİZ İLK 1000

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, hedeflerinin ilk 1000 üniversite arasına girmek olduğunu söyledi. Bu amaçla son 3 yılda önemli adımlar atıldığının altını çizen Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bilimsel araştırma projeleri yönergemizi, atama yükseltme kriterlerimizi ve stratejik planımızı güncelledik.Son 2 yılda öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı oranı Türkiye ortalamasında düşerken üniversitemizde yüzde 40 arttı. Uluslararası saygın indekslerde en az bir makalesi olan öğretim üyesi sayısı yıllar içinde artarak üniversite tarihinde ilk kez 500’ün üzerine yükseldi. Attığımız adımların üniversitemize ve bilim dünyamıza katkısını ilerleyen süreçte çok daha çarpıcı bir şekilde göreceğimize inanıyorum. Üniversitemizin büyümesi ve gelişmesi için özveriyle çalışan tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ederim.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours