TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca; Ganire Paşayeva’nın ölümü Türk Dünyası için büyük bir kayıptır

Paylaşmak Güzeldir..

TGF Genel başkanı Yılmaz Karaca, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın ölümünün Türk Dünyası için büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

Ganire Paşayeva’nın vefatı üzerine bir Başsağlığı mesajı yayınlayan Genel başkan Yılmaz Karaca, “Türk dünyasının ve değerlerinin savunucusu Ganire Paşayeva’nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Değerli milletvekili Paşayeva’nın vefatı, sadece Azerbaycan için değil, tüm Türk milleti için büyük bir kayıptır. Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile güçlü bağlantıları olan değerli milletvekilimiz iki hafta önce TGF heyetini Bakü’de ağırlamış, Türk Dünyası Gazeteciler şurası programımıza büyük destek vermişti.

Azerbaycan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 105’inci yıldönümünün olduğu gün TGF heyetine Türk dünyasına yönelik önemli açıklamalar da yapan değerli milletvekilimiz gönüllerimizde taht kurmuştu.

Birkaç gündür tedavi gören ve ne yazık ki hayata tutunamayan Ganire Paşayeva’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Azerbaycan milletine ve Türk dünyasına başsağlığı dilerim” dedi.

Ganire Paşayeva kimdir ?

Ganire Paşayeva, 24 Mart 1975 tarihinde Azerbaycan’ın Tovuz rayonundaki Düz Kırıklı kentinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğreniminin ardından Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü’nü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nü bitirdi.

1998 yılında ANS televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başladı ve burada çok çeşitli görevlerde bulundu. 2005 yılında Haydar Aliyev Vakfı’nın halkla ilişkiler bölüm başkanı oldu.

6 Kasım 2005 günü yapılan genel seçimlere bağımsız aday olarak katıldı ve Tovuz milletvekili olarak Azerbaycan Millî Meclisi’ne girdi. Millî Meclis’teki Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimi Komisyonu’nun üyesi olan Ganire Paşayeva, aynı zamanda Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubu’nun başkanı ve Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Grupları’nın üyesidir. Ganire Paşayeva, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nde Azerbaycan Cumhuriyeti’ni temsil eden kurulun da üyesidir.

Bekâr olan Ganire Paşayeva, Azerbaycan Türkçesi’nin yanı sıra Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Astana Yayınları tarafından yayımlanmış “Aşk Başka” adlı bir şiir kitabı bulunmaktadır.

7 Ocak 2017 tarihten Dünya Alpagut Federasyonu As Başkan Yardımcısı görevinde bulunmaktadır.

Paşayeva, 24 Eylül 2023’te komaya girdi. 28 Eylül 2023’te vefat etti.

(Haber Merkezi)

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours