Paylaşmak Güzeldir..

Manavgat Belediyesi GES (Güneş Enerji Santrali) projesi, belediye binasında yapılan basın toplantısıyla halka duyuruldu.

Manavgat Belediyesi yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Manavgat Belediyesi’nin Güneş Enerji Santrali Projesi, belediye binasında yapılan basın toplantısıyla halka duyuruldu. Toplantıya, Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, CHP Manavgat İlçe Başkanı Oykun Başar, belediye başkan yardımcıları, STK temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

Proje, Düzağaç Mahallesinde, mülkiyeti Manavgat Belediyesi’ne ait 181 ada 4 parselde toplam 28.600m²  alanda inşa edilecek. Proje kapsamında 4800 adet çift yüzlü, yarı kesimli, monokristalfotovoltaik panel kullanılacak. Son derece titizlikle hazırlanan projede kamera görüntüleme sistemleri, çevre aydınlatma sistemleri, yangına karşı güvenlik sistemleri bulunacak. Tüm güvenlik, izleme ve görüntüleme, depo sistemleri santral içerisinde yer alan idari binadan yönetilecek. Proje için yapılan fizibilite çalışmasına göre santralde, ilk yıl yaklaşık olarak 4.882 MWh elektrik üretilecek. Belediyenin toplam elektrik tüketiminin yaklaşık %86’sını karşılaması beklenen projenin, 9 ayda hayata geçirilmesi hedefleniyor.

İklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım

GES projesi, Manavgat Belediyesi’nin elektrik enerji ihtiyacının temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilerek belediyenin tüketim maliyetlerini azaltmayı hedefliyor. Proje, enerjide fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltacak ve ilçenin ekonomik olarak kalkınmasını sağlayacak. Ayrıca, temiz enerji kaynakları kullanılarak iklim değişikliğiyle mücadelede adım atılarak halkın çevresel ve ekonomik refahına katkı sağlayacak.Yeni elektrik santrali projesi, şehrin sürdürülebilir geleceğine katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Başkan Kara’ya teşekkür

Basın toplantısında söz alan Gençler Mahallesi Muhtarı Hasan Hüseyin Coşar, projeden dolayı Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara’ya teşekkür etti. Coşar,“HES’lerden çok çektik, yıllardır mücadele veriyoruz. GES projesine geçildiği için Manavgat Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. 20 yıldır HES’e karşı uğraşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Kara GES projesini tanıttı

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, “Bugün burada sizlerle çok önemli bir projemizi paylaşmak için bir araya geldik. Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında, Dünya Bankası tarafından finanse edilecek olan ve belediyemiz tarafından yürütülecek Güneş Enerjisi Santrali (GES) projemizin tanıtımını yapmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum. Güneş Enerjisi Santrali, Manavgat’ımızın sürdürülebilir ve çevre dostu bir geleceğe adım atmasını sağlayacak önemli bir projedir. Bu proje, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırarak, afetlere ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı şehrimizin direncini güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Belediyeye ait tüketimin %86’sını karşılayacak

Projeyle birlikte belediyenin elektrik tüketiminin %86’sını karşılamayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Kara, “Düzağaç Mahallesi’nde 53.000 metrekare alana inşa edilecek olan projenin kullanım Süresi 30 yıl olacak. 9 ayda tamamlanması öngörülen projemizden yaklaşık 260.000 kişi fayda sağlayacak. Enerji üretimimiz yıllık yaklaşık 5000 MWh olacak.Manavgat GES projesi ile belediyemize ait elektrik tüketiminin %86’sını karşılayacağız. Yıllık yaklaşık 5000 MWh enerji üretimi ile enerji maliyetlerimiz önemli ölçüde azalacak. Böylece enerji için ayrılan bütçemizin büyük bir kısmını siz değerli halkımızın diğer ihtiyaçlarına yönlendirebileceğiz. Bu proje, fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltarak çevremizi koruyacak ve iklim değişikliği ile mücadelemize katkı sağlayacaktır. Temiz ve yenilenebilir enerji kullanımı, gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir dünya bırakmamızı sağlayacak. Projemiz, ekonomik kalkınmamızı destekleyecek ve halkımıza yeni iş imkanları sunacaktır. İnşaat sırasında öncelikli olarak halktan işçi istihdam ederek, bölge ekonomisine doğrudan katkı sağlayacağız.” dedi.

“İklim değişikliğiyle mücadele öncü adımlar atacağız”

İklim değişikliğiyle mücadelede öncü adımlar atacaklarını söyleyen Kara, “GES projesiyle Manavgat’ımız ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uyum sağlayacak. Sevgili Manavgatlılar, sizlerin desteği ile şehrimizi daha yeşil, daha sürdürülebilir ve daha güçlü bir geleceğe taşıyacağız. Güneş Enerjisi Santrali projemizle birlikte, çevresel ve ekonomik refahı artıracak, iklim değişikliği ile mücadelede öncü adımlar atacağız. Hep birlikte, Manavgat’ımızın geleceğini aydınlatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu önemli projeye katkı sağlayanlara ve siz değerli halkımıza teşekkür ederim.” diye konuştu.

Manavgat Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours