Paylaşmak Güzeldir..

CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi Manavgat Belediyesi 11. Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni Başpehlivan İsmail Balaban kazandı.

3 gün olarak planlanan ancak hava muhalefeti nedeniyle 4. güne uzayan güreşlerde, İsmail Balaban finalde Hüseyin Gümüşalan’ı yenerek altın kemeri boynuna taktı. Güreşleri, Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara ile eşi Hacer Ceyhan Kara, Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ersin Selimefendigil, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, CHP Manavgat İlçe Başkanı Oykun Başar, Cw Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, efsane Başpehlivan Ahmet Taşçı, Manavgat Güreş Ağası Hasan Özden, Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar, basın mensupları ve binlerce vatandaş yerinde izledi.

Kıyasıya Mücadeleler

Manavgat Belediyesi 11. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde son gün birbirinden güzel karşılaşmalara sahne oldu. Güreşler, sabah 9.00’da Küçükorta küçük, Teşvik-1 ve Teşvik-2 boylarının üçüncü tur mücadeleleriyle başladı. Yağlı Güreş’in en önemli geleneklerinden olan davul ve zurna müsabakalar boyunca hiç susmadı.

2013 ve 2017 yıllarıtarihi Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban ile Hüseyin Gümüşalanarasındaki final müsabakasında nefesler kesildi. Yağlı Güreş’in iki favori isminin kıran kırana mücadelesi Er Meydanı’nda büyük alkış topladı. Final güreşininnormal süresinde yenişme olmadı. Yaklaşık 40 dakika süren zorlu mücadelede İsmal Balaban, rakibi Gümüşalan’ıpuanlama devresinde “çangal” takarak mağlup etmeyi başardı. İsmail Balaban’a altın kemeri Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş,Manavgat Güreş Ağası Hasan Özden ve Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim tarafından verildi.

Hüseyin Gümüşalan, 1. turda Osman Özgün’ü, 2. turda Hamza Köseoğlu’nu 3. turda Süleyman Başar’ı, 4. turda Faruk Akkoyun’u, çeyrek finalde Yusuf Can Zeybek’i ve yarı finalde de Serdar Yıldırım’ı yendi. İsmail Balaban ise birinci turu “bay” geçerken, 2. turda Ramazan Bircan’ı, 3. turda Recep Taslak’ı, 4. turda Mustafa Batu’yu, çeyrek final’de İsmail Koç’u ve yarı finalde de Orhan Okulu’yu mağlup etti.

Türkiş’tenplaket takdimi

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, güreşlere yaptıkları katkılardan dolayı Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Engin Tüter, Manavgat Belediyesi Özel Kalem MüdürüBulem Şahbaz, Manavgat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülcan Bulut, Manavgat Belediyesi Basın Danışmanı Hasan Ali Ünal ve Manavgat Belediyesi Güreş Koordinatörü Abdullah Seçim’e plaket takdiminde bulundu.

Eli Tutulmayan Ağalar

Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, altın kemeri boynuna takan İsmail Balaban’a 500 bin lira, ikinci olan Hüseyin Gümüşalan’a 200 bin lira ve üçüncülük kürsüsünde yer alan Orhan Okulu ve Serdar Yıldırım’a 150’şer bin lira para ödülü verdi.Elmalı Güreş Ağası Hasan Çetin de tüm boylarda derece yapanlara toplamda325 bin lira ödül verdi.

Başaltına Manavgat imzası

Manavgat Belediyesi 11. Yağlı Pehlivan Güreşleri Başaltı boyunda Manavgat Belediyesi’nin güreşçisi Kemal Şahin birinci oldu. Şahin’e altın kemerini Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara’nın eşi Hacer Ceyhan Kara takdim etti. Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim de Şahin’e 100 bin lira ödül verdi.

İsmail Balaban’dan Başkan Kara’ya teşekkür

Manavgat Güreşlerini kazandığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Başpehlivan İsmail Balaban, Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara’ya teşekkür etti. Başpehlivan Balaban, “Lig güreşleri,puan toplayıp Kırkpınar’a katılmak için çok önemli. Herkes mücadele veriyor. Ligin ilk ayağı olan Manavgat’ta birincilik bana nasip oldu. Bunun için çok mutluyum. Birinciliğimi tüm sevenlerime armağan ediyorum. Ayrıca anneler günü hediyesi olarak bu şampiyonluğu anneme ve eşime hediye ediyorum. Sezonun ilk güreşlerinde hedefim hemen zirveye çıkmak değil biraz antrenman noktasında kendimi geliştirmekti. Sezona kendi adıma güzel bir başlangıç yapamadım. Kumluca ve Fethiye güreşlerinde şanssızlık yaşadım. Bugün kendime inanarak geldim. Bu lig güreşini iple çekiyordum. Kendimi göstermek istiyordum. Burada kendimi kanıtlamam, ispatlamam gerekiyordu. Birinci olduğum için çok mutluyum. Bu organizasyonda emeği geçen öncelikle Manavgat Belediye Başkanımız Sayın Niyazi Nefi Kara olmak üzere katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Çok güzel bir organizasyon oldu. Basın mensubu arkadaşlarımıza da ekran başındaki sevenlerimizle bizleri buluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

“Manavgat sizlerle gurur duyuyor”

Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, emeklerinden dolayı Manavgat Belediyesi personeline teşekkür etti. Başkan Kara, “Bütün güreşçilerimize teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürüm de bir aydır gece gündüz çalışan Manavgat Belediyesi emekçilerine, hepiniz sağ olun var olun. Yağmura, sele, tüm olumsuzluklara rağmen müthiş bir çalışma gösterdiniz. Manavgat sizlerle gurur duyuyor. Emeklerinize, yüreğinize sağlık arkadaşlarım.” dedi.

Lig finali Elmalı’da yapılacak

Manavgat Yağlı Pehlivan Güreşleri’yle başlayan olan CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi; 1-2 Haziran’da Şahinbey Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri, 22-23 Haziran’da Kocaeli Sekapark Yağlı Güreşleri, 20-21 Temmuz’da Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri, 16-17-18 Ağustos’ta Balıkesir 64. Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri ile devam edecek. Şampiyon, 6-7-8 Eylül’de 672. Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde belli olacak.

Manavgat Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours