Paylaşmak Güzeldir..

Antalya Kültür Sanat “Gülseren Südor: Zaman Gezgini” retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Gülseren Südor’un 60 yıllık sanat hayatında bireysel ve toplumsal tanıklıklarına dayanan sergi, 4 Mayıs 2024 – 7 Temmuz 2024 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

‘Gülseren Südor: Zaman Gezgini’ retrospektif sergisi, 4 Mayıs -7 Temmuz tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta (AKS) sanatseverlerle buluşuyor. Aile koleksiyonu başta olmak üzere özel koleksiyonların da yer aldığı orijinal eserlerden oluşan seçkinini lansmanı Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) &Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sanatçı Gülseren Südor, Küratör TelgaSüdor Mendi, ATSO Meclis Üyesi &ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür VakfıYönetim Kurulu Üyesi Ömer Gilan, AKS Sanat Danışmanı Prof. Mustafa Ağatekin, Cam & Seramik Sanatçısı Şebnem Bahar  ve ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakıf Müdürü Aybüke Koçakkatılımıyla gerçekleştirilen toplantı sonrasında, 60 yıllık sanat hayatı boyunca Cumhuriyetin 60 yıllık gelişimine de tanıklık etmiş Gülseren Südor’un, kişisel, özel koleksiyonlarda yer alan 180’e yakın eseri ziyaret edildi. Sanatçının 2014 yılında tamamladığı eserlerinin de ilk kez sanatseverlerle buluşacağı sergi, 7 Temmuz 2024 tarihine kadar ziyarete açık olacak. Antalya’nın Türkiye’de en çok ziyaret dördüncü edilen şehir olduğuna dikkat çeken ATSO Başkanı Ali Bahar, “İstanbul’dan sonra birçok açıdan ikinci şehir olarak görülüyoruz. Bu bizim için çok değerli. Turizmin ve tarımın başkenti olarak anılan kentimizi kültür ve sanat ile güzelleştirmek istiyoruz” dedi.

Çıtayı Yukarıya Taşımak Zorundayız

Antalya’da kültür ve sanatta niteliği artırmak için çalıştıklarını kaydeden ATSO Başkanı Ali Bahar, “Çıtayı en yukarıya taşımak zorundayız, sanata ve sanatçıya destek olmak, toplumda farkındalık oluşturmak ve kültürel gelişime katkı koymak için çalışıyoruz. Kültürünü oluşturmadığınız hiçbir stratejiyi hayata geçiremezsiniz. Biz burada sadece sergi yapmıyoruz, çocuklara sınıflar açıyoruz, onlara sanatı sevdiriyoruz. Mini tiyatro ve konserler düzenliyoruz. AKS binamız aynı zamanda bir sanat merkezi hüviyeti de taşıyor” dedi.Antalya’da kültür ve sanatta niteliği artırmak için çalıştıklarını kaydeden ATSO Başkanı Ali Bahar, “Çıtayı en yukarıya taşımak zorundayız, sanata ve sanatçıya destek olmak, toplumda farkındalık oluşturmak ve kültürel gelişime katkı koymak için çalışıyoruz. Kültürünü oluşturmadığımız hiçbir stratejiyi hayata geçiremezsiniz. Biz burada sadece sergi yapmıyoruz, çocuklara sınıflar açıyoruz, onlara sanatı sevdiriyoruz. Mini tiyatro ve konserler düzenliyoruz. AKS binamız aynı zamanda bir sanat merkezi hüviyeti de taşıyor” diye konuştu. 

Basın desteğini çekmesin

Antalya’nın eşsiz güzelliklere sahip bir şehir olduğunu kaydeden Sanatçı Gülseren Südor, “Dünyanın çeşitli yerlerinde sergiler açtım. Sanatımı yaparken ülkede ve dünyada olan biten her şeyi gözlemleyerek sanatıma işliyorum. Bunları yaparken bir bakmışım kaç yıl geçmiş. Dönüp baktığımda bir şeyler yapmışım diyorum” ifadelerini kullandı. Basının sanata olan desteğini sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Südor, “2000’li yıllardan sonra basının sanata olan ilgisi azaldı. En büyük görev burada basına düşüyor” dedi.

7 Tarihsel Dönemde Südor Eserleri

Küratöryel kurguda sergi toplam 7 tarihsel döneme ayrılıyor: “1965-1970: Varoluşunu Aramak, İlk Duruş”, “1970-1975: Bir Kadın, Bir Anne, Bir Sanatçı Olarak Kendini İtalya’da Aramak, Var Etmek”, “1975-1982: İtalya’dan Dönüş, Bireysel Katmanlarından Kadın Olmayı Soyup Çıkartmak ve Topluma Karşı Adeta Bir Manifesto Haline Getirmek”, “1982-1990: Varoluşun ve Kadınlığın Kutsanması, Yakın Tarihin Gölgesinde Bir Kendini Bulma Hikayesi”, “1990-2001: Sanattaki Yolunu Bulmuş, Olgunluğunun Başlangıcında Bir Sanatçı”, “2001-2015: Sanat Yolculuğunda İç ve Çekirdek Dünyaya Bakmak”, “2015-2023: Sırça Kulede Yalınlaşma.” Gülseren Südor, eserlerinde zamanın getirdiklerini, bireysel katmanlarını işlemiş ve bugün de işlemeye devam ediyor. Südor aynı zamanda eserlerinde kadınlık, kadın olma ve dönüşen kadınlık rolleri üzerine düşünüyor ve üretiyor. Son dönemlerinde yağlı boyanın yanında esas tutkusu olan tarama eserlere ağırlık veren Gülseren Südor, sanat yolcuğunda tamamen kendine özgü dönemsel eserleriyle dikkat çekiyor. Aile koleksiyonu başta olmak üzere özel koleksiyonlarda yer alan orijinal eserlerden oluşan kapsamlı bir seçki ile hazırlanan “Gülseren Südor: Zaman Gezgini” retrospektif sergisi, 7 Temmuz 2024 tarihine kadar pazartesi günleri hariç her gün Antalya Kültür Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours