Paylaşmak Güzeldir..

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, sorunların başında yer alan Side Karşılama Merkezi’nde esnaf ile beraber basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Side Hem Merkezi Hükümetin Hem de Belediyenin Özenle İlgi Göstermesi Gereken Bir Yer

Sözlerine vatandaşların bayramını kutlayarak başlayan Milletvekili Kaya, “Yaklaşık 2500 yıllık bir tarihe sahip, tarihinde Akdeniz bölgesinin ticaret merkezi olmuş ve bugün de Antalyamızın ve ülke turizminin en gözde yerlerinden biri olan Side’deyiz. Antalya’ya gelen yaklaşık 15 milyon turistin 1/3’ü Manavgat bölgemize bunların büyük bir çoğunluğu da Side’ye gelmektedir” dedi. Side’nin hem merkezi hükümetin hem de yerel belediyenin özenle ilgi göstermesi gereken bir yer olduğunu belirten Kaya, “Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde kültürel ve tarihi mirasın ortaya çıkarılmasında çok ciddi ve güzel çalışmaların yapıldı, devam eden bu çalışmaları esnafımız, vatandaşlarımız ve kamuoyu takdirle karşılamaktadır” dedi. “Koruma İmar Planı uygulaması Side’de başlatıldı ve kararlılıkla devam edildi. Bu çalışmaların hepsi kamuoyu tarafından olumlu bir şekilde takdirle karşılandı” diyen Kaya, “Kültürel ve tarihi varlıkları ortaya çıkartırken buradaki esnafımızın, burada yaşayan vatandaşlarımızın görüşleri alınmamış, onların ihtiyaçları göz ardı edilmiş ve kendilerine yeterli bilgi verilmemiştir” diyerek eleştirilerde bulundu. Sonuçta Side, geçmişten bugüne, tarihiyle, ticaretiyle var olmuş bir yerimiz.”dedi.

Side Karşılama Merkezi’nde İvedilikle Çözülmesi Gereken Sorunlar Var

Sözlerinin devamında Side Karşılama Merkezi’ndeki sorunlara yönelik düşüncelerini ifade eden Milletvekili Kaya, “Burası araçların, taksilerin, dolmuşların, tur otobüslerin, yerli ve yabancı misafirlerin geldikleri ilk noktadır. Oysa burası yapılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi bildiğine göre yapmış, burada faaliyette gösteren esnafımızın görüşlerini almadan, ihtiyaçları göz ardı edilmiştir.” dedi. “Bakın şu anda toz toprak içerisinde bir yer görüyorsunuz. Çakıl taşları serpilmiş, otopark sayısı geçen seneye göre azaltılmış,dolmuşçu esnafımız büyük mağduriyetler içerisinde, peronlar yetersiz, kendi aralarında bir keşmekeşlik var, yine taksici esnafımız merkezin en sonuna doğru atılmış. Her iki esnafımız da daha önce buranın en başındaki yerlerdeydi. Müşteri ilk onları görmek ister.” diyen Milletvekili Kaya, “Şu anda gelinen noktada dolmuşçu esnafımızın gölgeliği yok, çöp kutuları yok, çöpler yerlerde. Yerlere baktığınız zaman toz toprak içerisinde. Yazın turizmin en yoğun olduğu dönemde, 40-45 derece sıcaklıkta burası toz toprak içinde kalacak. Gelen misafirlerimiz bundan etkilenecek. Esnafımız etkilenecek” diyerek sözlerini sürdürdü.

Koşullar İyileştirilmezse Büyük Bir Kaos Bizi Bekliyor

Milletvekili Kaya,“Buradan yetkileri uyarıyorum. Side Karşılama Merkezi’nin koşullarının esnafın ihtiyaçları gözönünde bulundurularak biran önce iyileştirilmesi gerekmektedir.Aksi takdirde esnafımız, vatandaşımız, misafirimiz perişan olacak. Burada büyük bir kaos bizi beklemektedir.” dedi. Milletvekili Kaya, “Burada çocuklu aileler ilerleyemez. Misafirler yürümekte zorlanır. Taksici ve dolmuşçu esnafımızın eski yerlerine taşınabilir. Yine dolmuşçu esnafımızın peron sayıları arttırılmalı. Ve onların düzeninin sağlanması gerekmektedir. Yine çöp kutularının konması, tuvaletlerin sağlıklı bir şekilde konulması gerekiyor. Bir tuvalet yeri tahsis edilmiş, şu an kapalı durumda. Esnafımız temel ihtiyaçlarını nasıl giderecek? Gelen misafirlerimiz buradaki ihtiyaçları nasıl giderecek?” ifadelerini kullandı.

700-800 Metrelik Bir Mesafe 30 Dakika Sürüyor

“Diğer önemli bir konu, Side’mize gelen turistlerin tekrar tekrar gelmesini sağlamaktır.”Diyen Kaya, “Girişte birinci kapımız var. Oradan ikinci kapıya kadar ulaşım golf araçlarıyla ve belediyenin sağladığı minibüslerle sağlanıyor. Bize en çok aktarılan konu, bekleme sürelerinin fazla olması ve ulaşımda özellikle yaz aylarında sıkıntı yaşanmasıdır. Oradaki ulaşım araçlarının çeşitlendirilmesi ve sayılarının arttırılması gerekmektedir.” dedi. Milletvekili Kaya, “Manavgat’tan buraya 15-20 dakikada minibüsle gelen bir misafirimiz, birinci kapıdan ikinci kapıya yarım saatte gidemiyor. 700-800 metrelik bir alandan bahsediyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi. “Bir kez gelen turistin ikinci kez geldiğindeki alışveriş yapma isteği, ilkine göre fazladır. Dolayısıyla, bizim turisti Side’ye çekecek bu ulaşım probleminin birinci kapıdan ikinci kapıya kadar çözmemiz gerekmektedir.” dedi. İstanbul Beyoğlu’nda tramvay sistemi örneğini aktaran Kaya, “Bu araştırılabilir. Golf araçlarının sayısı arttırılmak durumunda. Üniversite öğrencilerimiz burada part-time çalıştırılabilir. Hem onlara ek gelir olur hem de gelen misafirlerimizin beklemesinin önüne geçebiliriz.” dedi. Ayrıca mevcut hizmet veren belediye otobüslerinin modernizeedilmesi gerektiğini belirten Kaya, otobüs sayılarının da arttırılması gerektiğini, engelli vatandaşların vebebekli ailelerin rahatça binebilecekleri bir ulaşım konforunun sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Mevcut Postane Sidemize Yakışmıyor

“Esnafımızın bize aktardığı sorunların biri de, mevcut SidePostanesi’nin yetersiz olduğudur” diyen Kaya, “Bugün Side’mize yakışmayan, sadece birpersonelin çalıştığıbir Side Postanesi var. İvedilikle oradaki istihdam sayısının arttırılması, PTT Bank’ın devreye girmesi, yeni ATM’lerin eklenmesi gerekmektedir. Mevcut postane, Side’mize yakışmıyor” ifadelerini kullandı.

WC Eksikliği Giderilmeli, Çöp Arabaları Modernize Edilmeli

Sideniniçindeki mevcut sorunlardan birisinin de tuvalet eksikliği olduğunu belirten Milletvekili Kaya, “Side’nin dört meydanına dört tane konforlu, güzeltuvalet yapılması gerekmektedir. Bu bir temel ihtiyaçtır. Bunların çoktan çözülmüş olması gerekmektedir.” dedi. Yine çöp arabalarının modernize edilmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, “Arabalardan akan su hem sokağı kirletiyor hem de koku yayıyor. Sidemize bu çöp arabaları yakışmıyor. Bugün Portekiz Lizbon’da yollar her akşam köpükle yıkanıyor. Side’nin Lizbon’dan fazlası var eksiği yoktur.” ifadelerini kullandı.

Meydana İnfo-Desk Konması Gerekiyor

Bakanlığın Side meydandan bir info-deskoluşturması gerektiğini belirten Milletvekili Kaya,“Gelenlerin talep, şikayet ve sorunlarını dinleyen bir info-desk yer almalıdır. Bu, turistle bizim aramızda bir güven oluşturacaktır.” Dedi.

Esnafımıza Giriş-Çıkış İzni Verilmeli

Side esnafının sabah 11’den sonra araçla giriş yapamadıklarını belirten Milletvekili Kaya,     “esnafımıza en azından her dükkana kayıtlı elektrikli bir mobiletle giriş-çıkış izni verilmesini savunuyor ve destekliyoruz” ifadelerini kullandı. Kaya, “11’den sonra esnafımız birinci kapıya gelmek için mücadele veriyor, zaman kaybediyor, huzursuz oluyor. Esnafımız huzursuz olursa turistimiz de mutsuz olacak. Dolayısıyla bu talebin dikkate alınması gerekmektedir. Geçen sene Kültür ve Turizm Bakanı ve Belediye Başkanı’nın inisiyatifiyle taksici arkadaşlarımız çarşı kapıya kadar giriş izni almıştı. Bu uygulamanın da devamını istiyoruz. Bunlar önemli detaylar.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Sidemize Yapılacak Her Türlü Katkının Sonuna Kadar Destekçisiyiz

Milletvekili Kaya, kültürel miraslarımıza sahip çıkmak çok önemli, buna devam etmeliyiz, bunu yaparken de buranın önemli paydaşlarından esnafımıza ve vatandaşlarımıza da sahip çıkmalıyız. Sonuçta Side kültürüyle tarihiyle ve ticaretiyle bir bütündür. Yetkililerimize tekrar sesleniyorum. Buradaki koşullar iyileştirilmezse bizleri yazın büyük bir kaos bekliyor. İnsanlar perişan olacak. Bu konuyu Meclis’te dile getireceğim, ilgili Bakanlık ve kurumlarla da iletişime geçeceğim” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Merkezi

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours