Ramazan Dede 100 yaşına girecek!

Paylaşmak Güzeldir..

Antalya’nın Korkuteli ilçesi İmrahor Mahallesi’nde yaşayan taş duvar ustası Ramazan Büyükkeskin 3 Ocak 2024 tarihinde 100 yaşına girecek. Torununun torunu gören Ramazan Büyükkeskin’in 7 çocuğundan 113 torunu bulunuyor.

Kızı Kezban Karakuş’un yanında yaşayan Ramazan Büyükkeskin 1956 yılında Antalya Dokuma Fabrikasının temelini Ustabaşı olarak dönemin Başvekili (Başbakanı) merhum Adnan Menderes ile birlikte atmış ve birlikte temele ilk harcı koymuşlar.

99 yaşındaki Ustabaşı Ramazan Büyükkeskin,” Daha dün gibi hatırlıyorum. Rahmetli Menderes’in üzerinde lacivert bir takım elbise, ceketini çıkarınca kar beyaz gömleği vardı. Önce bir boğa kurban edildi. Edilen dua sonrası temele birlikte harç koyduk. Ogün Dokunmadan Kepez’e kadar çok sayıda araç ile Menderes’i görmeye gelen insan seli vardı.” dedi.

Tasduvar ustası Ramazan Büyükkeskin, seçim mitinglerinde üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 6’ncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk,7 Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 8 Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı, 9 Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i yakından görmüş tokalaşmış ve kısa süreliğine ayak üstü sohbet ettiğini söyledi.

Ramazan Büyükkeskin,” İnsan ömrü bir ağaç dibinde kısa süreliğine dinlenmesi gibi bir şey. Yaklaşık bir asırlık ömrümde beni en fazla üzen olay çok sevdiğim torununu 27 yaşında toprağa vermek oldu. Beni    dürüstlüğü, konuşurken, tokalaşırken hal ve hareketleri ile etkileyen Merhum Turgut Özal , Muhsin Yazıcıoğlu, Bülent Ecevit, Ecevit’in kendi elleri ile tepside çay ikramı yaptığını gördüm. Bu üç lideri çok samimi ve içten gördüm ve beni çok etkilediler.” dedi.

Hayatı boyunca hiç ağzına alkol ve tütün ve tütün mamulü almadığını belirten Ramazan Büyükkeskin, torununun birinin doktor olduğunu gençlerin sigara içmesine çok üzüldüğünü   sözlerine ekledi.

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours