Manavgat’ta Hızır Lokması dağıtıldı

Paylaşmak Güzeldir..

Her yıl şubat ayının ikinci haftası tutulan üç günlük Hızır orucunun tamamlanmasının ardından Manavgat Cem Evi’nde Hızır lokması etkinliği düzenlendi. Ankara temasları dolayısıyla etkinliğe katılamayan CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Niyazi Nefi Kara gönderdiği mesajında “Alevi kardeşlerimizin inanç felsefesi başımızın tacıdır” dedi.

HIZIR ORUCU VE CEMİ DÜZENLENDİ

Manavgat’ta Alevi-Bektaşi inancının önemli ibadetlerinden biri olan Hızır orucunun ardından Manavgat Cem Evi’nde Hızır Lokması ve Cemi düzenlendi. Etkinliğe çok sayıda siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve vatandaş katıldı.

HIZIR AYI BARIŞ VE KARDEŞLİKTİR

Alevi Kültür Dernekleri Manavgat Şube ve Cem Evi Başkanı Sinan Aktaş, açılış konuşmasında Hızır orucunun anlam ve önemine değindi. Aktaş, “Hızır ayı, barış, kardeşlik ve yardımlaşma duygusunun ön plana çıktığı bir aydır. Hızır, darda kalanların yardımcısı, bolluk ve bereketin kaynağıdır. Biz de bu vesileyle Hızır’a adadığımız orucumuzu tuttuk ve bugün de lokmalarımızı paylaştık. Hızır’ın ruhu hepimizin üzerinde olsun” dedi.

TUTULAN ORUÇLARIN HAK KATINDA KABUL VE MAKBUL OLMASINI DİLİYORUM

Etkinliğe katılamayan CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Niyazi Nefi Kara da bir mesaj göndererek, Alevi yurttaşların Hızır orucunu kutladı. Kara, “Manavgat Alevi Kültür Derneği tarafından düzenlenen Hızır lokmasının huzur ve hoşgörü kenti Manavgat’ta birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının daha da pekişmesine vesile olmasını diliyorum. Biz renklerimizle güçlüyüz. Farklı renkler bizim güç ve kuvvetimizdir. Alevi kardeşlerimizin inanç felsefesi başımızın tacıdır. Hızır ayı dolayısıyla Alevi kardeşlerimiz tarafından tutulan oruçların hak katında kabul ve makbul olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HIZIR LOKMASI MİSAFİRLERE İKRAM EDİLDİ

Etkinlikte Alevi dedesi Veli Öztürk’ün yaptığı duanın ardından Hızır Lokması misafirlere ikram edildi. Ardından Hızır Cemi gerçekleştirildi. Cemde semah dönüldü, deyişler söylendi, dua edildi. Cem sonunda katılımcılar birbirleriyle kucaklaştı.

Etkinliğe CHP Manavgat İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu, Türkiye İşçi Partisi Manavgat Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu, Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı ve Yönetim Kurulu, Atatürk Düşünce Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu ve çok sayıda can katılım sağladı.

Haber Merkezi

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours