Dekafok’un Çabaları Yaralı Caretta’nın Kurtulmasını Sağladı

Paylaşmak Güzeldir..

Manavgat Boğaz Mevkii Mendirekte ağzında olta yaraları bulunan ve güçsüz düşerek fırtınanın etkisiyle kıyıya sürüklenen Caretta Caretta türü deniz kaplumbağası, duyarlı balıkçıların anında ihbarı sayesinde bölgede faaliyetlerini sürdüren DEKAFOK Kıyı Koruma Derneği’nin hızlı aksiyon almasıyla kurtarıldı.

Yaralı Caretta Caretta’nın, yapılan ilk kontroller sonucunda ağız içinden kan geldiği görüldü. DEKAFOK saha ekipleri tarafından, Prof. Dr. Hakan SERT, Prof. Dr. Cengiz DEVAL ve Prof. Dr. Ertan TAŞKAVAK’ın danışmanlığında, olta kancası yüzünden ağız bölgesi parçalandığı anlaşılan Caretta Caretta, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) ekiplerinin desteğiyle birlikte Manavgat’ta  Apollon Veteriner Kliniği’ne ulaştırıldı ve tedavi edildi.

DEKAFOK Derneği Başkanı Seher Akyol, “Ekiplerimiz sahilde 7/24 devriyeler ve farkındalık çalışmalarıyla başta balıkçılar olmak üzere tüm toplumu doğal yaşam ve deniz kaplumbağaları konusunda bilgilendirmektedir. Bugün bu bilgilendirme çalışmalarının olumlu dönütlerini alarak toplumumuzla birlikte deniz kaplumbağalarının korunabileceğini ve nesillerinin devamlılığının sağlanabileceğini görmüş olmak bizleri çok mutlu etti. Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve koruma kapsamında sayılan deniz kaplumbağaları, deniz ekosisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Deniz kaplumbağaları deniz anası popülasyonunu dengede tutarak bölge halkının rahatça denize girmesini sağlaması ve denizdeki eko çeşitliliğe sağladığı yararlar açısından ayrıca önemlidir. Tüm Akdeniz ülkelerinde yaklaşık 2000 dişinin yuvaladığı ve beşerî faktörler yüzünden üreme sayılarındaki yavaşlama düşünüldüğünde nesillerinin devamlılığı konusundaki tehlike daha net görülmektedir.” dedi.

Tedavisi Veteriner hekim Mehmet Yüksel tarafından tamamlandıktan sonra DKMP ekipleri eşliğinde sahile sağlıklı şekilde bırakılarak denize uğurlandı.

Haber Merkezi

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours