MYP’li  Mehmet Çayır: Cumhuriyet tarihi süresince en fazla kutuplaşma Ak Parti iktidarı döneminde oldu

Paylaşmak Güzeldir..

Milli Yol Partisi(MYP) Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Çayır , gelecek nesillere doğru, dürüst, seviyeli ahlaklı siyasi miras bırakmak için etik değerleri koruyarak ilkeli siyasetin yapılmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

Cumhuriyet tarihi süresince siyaset yapmada etik değerlerin en fazla aşındığı dönemin 22 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde olduğuna dikkat çeken  MYP’li Mehmet Çayır,” Ak Parti’nin ötekileştirme siyaseti maalesef toplumun karpuz gibi iki yarısına ayırdığı gibi ikiye ayırdı. Kutuplaştırma siyaseti aynı apartmanda oturan komşuları bir birine selam veremez hale getirdi. Bu çok tehlikeli bir siyaset.12. Eylül öncesi bile böylesi bir kutuplaşma olmadı.13 Eylül öncesi bir Demirelci, bir Türkeşçi, bir Ecevitçi  bir köy kahvesine girince selamlaşırdı. Seçimler öncesi TRT 1’de merhum Necmettin Erbakan, merhum Süleyman Demirel, merhum Alparslan Türkeş, merhum Erdal İnönü ve merhum Turgut Özal açık oturumda siyasi nezaket içinde fikir ve görüşlerini söylerdi. Bunu hep siyasi edep ve Erkan içinde üsluplarını korurdu. Birbirlerine karşı hep nazik ve kibardı. Merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel her açık oturuma çıktığında hep yanında Anayasa kitapçığı taşır. Anayasaya göre konuşurdu. Şimdi ise liderler Anayasayı tanımıyor bile.” dedi.

MYP’li Mehmet Çayır, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: 31 Mart seçimleri öncesi bir bakıyorsun partisinden aday gösterilmemiş, hemen başka bir partiye geçerek aday olmuş. Örneğin Serik Belediye Başkanı Recep Aputhan partisinden aday gösterilmemiş, şimdide BBP’den aday olmuş. Eski Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık’ta aday gösterilmeyince de bu sefer Yeniden Refah Partisi(YRP’nden aday olmuş. İki dönem önce MHP’den Aksu Belediye Başkanı olan İsa Yıldırım CHP’den aday. CHP’den eski Antalya Milletvekili olan Aydın Özer, partisi Kumluca’dan Belediye Başkanı olarak kendini aday göstermeyince Demokrat Parti(DP)’den Kumluca Adayı oldu. İki parti değiştiren İbradı Belediye Başkanı Av. Serkan Küçükkuru CHP’den yeniden aday gösterilmeyince 31 Mart seçimine ” Bağımsız” giriyor. Bunun adı koltuğa bağımsızlık değil. Olsa olsa koltuğa bağlılıktır. Siyasette siyasi etik kuralları işlemeli.”

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours