Demre Katı Atık Transfer İstasyonu devreye girdi

Paylaşmak Güzeldir..

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çevre sorunlarının önüne geçecek çalışmalara devam ediyor. Demre’nin Beymelek Mahallesi Kızılalan mevkiine yapılan Katı Atık Transfer İstasyonunun inşaatı tamamlanarak faaliyete geçti. Tesis, yıllık ortalama 2700 ton karbon emisyon azaltımına katkı sağlayacak.

Turizmin başkenti Antalya’da çevre sorunlarının önüne geçebilmek için doğa ve çevre dostu çalışmalar gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Demre Katı Atık Transfer İstasyonu’nun inşaatı tamamlandı ve devreye alındı. Yaklaşık 10 dönümlük arazi üzerine yapılan istasyonda kuş aylarında günlük bir araç ortalama 35 tonluk evsel atığın transferi yapılacak.

2700 TON KARBON EMİSYONU AZALTIMI SAĞLAYACAK

Demre Katı Atık Transfer İstasyonu’nun yapılmasıyla birlikte çöpün küçük araçlarla taşınmak yerine tek bir büyük araçla transferinin sağlanacağını anlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi ve İşletmeler Şube Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Fulya Edibe Halıcılar, böylece trafik yükünün azalacağını ve kirliliğin önüne geçileceğini söyledi. İlçe belediyesi tarafından alınarak Katı Atık Transfer İstasyonuna taşınan evsel atıklar çöpten enerji elde edilmesi ve çevre sorunlarının önüne geçilmesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından merkezde bulunan Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi ’ne taşınıyor.Demre Katı Atık Transfer İstasyonuile yıllık ortalama 2700 ton karbon emisyon azaltımı gerçekleştirileceğini belirten Halıcılar, bu sayede düzensiz depolamanın önüne geçilerek %42 oranında karbon emisyon oluşumunun önleneceğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours