Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Hedefimiz Turizm sezonunu 12 aya yaymak’’

Paylaşmak Güzeldir..

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023’ü rekor turist sayısıyla kapatan Antalya’nın rekor kırmaya devam edeceğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kazı, restorasyon ve onarım ve koruma çalışmaları devam eden ve Antalya turizminin kalbi Manavgat’ta Side Antik Kent’i ziyaret etti ve kazı çalışmasını yerinde inceledi.  Ülkede Side Antik Kent kazılarının İzmir Efes’ten sonra yapılan ikinci kazı yapılan tarihi antik kent olduğunu hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ” Side’de 76 yıldır kazı çalışması yapılan tarihi ketimiz. Side kazlarının bütçesini artırdık. kazı çalışmasını 12 aya yaydık. Turistlerin tarihi ören yeri ziyaretlerinin de yüzde 45 artış oldu.” dedi.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a Ak Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, ll ve ilçe başkanları yanı sıra partililer eşlik etti. Bakan Mehmet Nuri Ersoy,” Antalya Türkiye turizminin başkenti; 2023 yılında Antalya’ya hava yolu ile gelen turist sayısı 15, milyon 600 bini biraz geçerek kapattı .Geçen seneye göre yüzde 16’lık artış söz konusu. Geçmiş yıllara bakıldığında rekor sayıda turist aldığı bir yıl oldu. En fazla turist aldığı 2019 yılının da üzerine geçerek rekor sayıda ziyaretçi sayısıyla Antalya bu seneyi kapatmış oldu. Ocak sonunda kesin rakamlar çıktığında rakamları paylaşacağız. Şu anki verilerle Antalya rekor kırmaya başladı ve devam ediyor. İnşallah bundan sonra da Antalya’mız her sene üstüne koyarak, rekor kırarak, bu sayıları yukarıya doğru taşımaya devam edecek. Bununla ilgili temennide bulunarak olmuyor, bu işler yaparak, çalışarak oluyor. Bunların hazırlığını yapmazsanız bu rakamları yükseltme şansınız yok.”  vurgusunda bulundu.

İlçelerin mahalle bazında ana sorunlarını ve acil ihtiyaçlarını tespit ederek çalışma yürüttüklerini bildiren Ersoy, bu sayede yatırımları doğru şekilde yaptıklarını ifade eden Bakan Ersoy, Antalya’da kültür, turizm ve tarımın öne çıktığına dikkat çeken Bakan Ersoy  “İlimiz turizmin başkenti olarak kabul ediliyor. Manavgat ilçemiz turizmde yatak sayısı bakımından en yüksek yatak sayısına sahip ilçemiz. Bakanlık olarak öncelikli yakinen takip ettiğimiz ilçelerin başında geliyor.” ifade etti.

Antalya Havalimanı’nın iki yıl önce rekor gelir taahhüdüyle ihalesinin gerçekleştirildiğini belirten Ersoy, yatırımın hızlı şekilde devam ettiğini, 2024’te ise ilk ilave artış kapasitelerinin devreye alınacağını bildiren Ersoy, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Antalya’yı dünyanın turizm başkenti yapmak için yatırımlara devam edecek.

“Turizmde belirli bir yoğunluğu yakaladık bundan sonra nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor. Mümkünse de sezonu 12 aya yaymamız gerekiyor. Side, o açıdan çok önemli. Side turizmin ilk başladığı yerlerden birisi. Ama sezon hala 12 aya yayılmış değil. Bununla ilgili Bakanlık olarak, birkaç çalışma yaptık. Side Antik Kenti’ne çok ciddi yatırım yapıyoruz. Hem kazı bütçeleri ciddi oranda artırıldı hem de aydınlatma sistemlerini devreye alıyoruz. “Geleceğe Miras” Projesi’ni başlattıklarını hatırlatarak, 76 yıldır kazıların devam ettiği Side’de şu ana kadar yapılan kazıların dört katı kazı gerçekleşeceğini, tüm tarihi yapıların restore edilerek ayağa kaldırılacağını ifade etti.

Özellikle aydınlatmanın buna paralel devam edeceğini bildiren Ersoy, turisti otelin dışında ilçelere çekmek için en büyük çekim noktalarından birinin arkeoloji olduğuna dikkati çekti.

Ören yerlerindeki ziyaretçi sayısının yüzde 45 arttığına işaret eden Ersoy, “Turizm sezonunu ve istihdamı 12 aya yaymak, gelir grubu yüksek turisti hedeflemek ve turistin otelden şehre inmesini sağlamak istiyoruz.”

Haber/Abdurrahman Büyükkeskin    

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours