Kent Müzesi’ni 20 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti

Paylaşmak Güzeldir..

Yaklaşık 300 bin yatak kapasitesi 250 dört ve beş yıldızlı otel sayısı ile konaklama da Türkiye turizminin en büyük destinasyonu Antalya’nın Manavgat ilçesinde Manavgat Belediyesi’nin kurduğu Kent Müzesi turizm kentinin bin yıllık tarihi ve kültürel yaşam dokusuna ışık tutuyor.

Manavgat Rauf Denktaş Asma Köprüsü Altında bulunan Manavgat Belediyesi Kent Müzesinde değişik zamanlara ait ve günümüze kadar gelen yaklaşık 5 bin  eşya bulunuyor.

Manavgat Kent Müzesinin engelliler, öğrenci grupları dahil olmak üzere 2023 yılında 20 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Kent Müzesinde Pamfilya Dönemi, Anadolu Selçuklu Dönemi, Anadolu Beylikleri Dönemi, Osmanlı Devleti dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarına ait çok sayıda tarihi vesika ile Yörük ve Türkmen yaşamını anlatan binin üzerinde otantik eşya bulunuyor. Kent Müzesi’nde en son Osmanlı Devleti Dönemine ait 2’nci Abdülhamid’in Giritli Muhacirler ile Bulgaristan Muhacirlerinin Manavgat’a yerleştirilmesi ile ilgili fermanı bulunuyor.

Yörük ve Türkmen kültürü araştırmacısı Ömer Şahin, her ne kadar Antalya bugün Türkiye turizmini başkenti bir il olsa da aslında Yörük Türkmen kültürünün çok güçlü potansiyeli olan şehir olduğunu söyledi. 

Yörük kültürü araştırmacısı Ömer Şahin,” Antalya, Mersin, Aydın, Burdur ve Muğla illerindeki Yörük Türkmen ve Kent müzelerinin yüzde 75’i turizm ile buluşmuş müzeler Bunlarda biri de Manavgat Kent Müzesi. Manavgat Kent Müzesi Buram buram Yörük-Türkmen yaşamından ilmik ilmik Yörük kızı halı dokuması gibi zengin motifleri bulunan zenginliğe sahip. Antalya’da bulunan Yörük müzelerini genelde Avrupa ülkelerinde yüksek lisans yapan ve akademik çalışma yapan  öğrencileri oluşturuyor. ‘ dedi.

Haber/Abdurrahman Büyükkeskin

 

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours