Diyetisyen Büşra Canan “Düzenli yürüyüş yapma günlük stresi azaltıyor”

Paylaşmak Güzeldir..

Antalya’nın Manavgat ilçesinde  Canan Sağlıklı Beslenme Merkezi Diyetisyeni Büşra Canan, düzenli her gün en az 30 dakika  yürüyüşün beden ve ruh sağlığına olumlu etkisi olduğunu söyledi. Yapılan araştırmaların haftada 5 gün 30-45 dakika arası yapılan tempolu yürüyüşlerin fazla kilolar ile mücadelede büyük etkisi olduğunu belirten Diyetisyen Büşra Canan, vücutta kan dolaşımına iyi gelen yürüyüş kalp- damar ve beyin- damar hastalıkları ile ilgili de riskleri azaltığını kaydetti. Diyetisyen Büşra Canan, Düzenli 30 dakika yürüyüş yapma aynı zamanda günlük stres oranını düşürüyor ve yaşlanma sürecini de geçiktirebiliyor.”dedi.

Diyetisyen Büşra Canan, şu bilgileri verdi: “Her gün düzenli olarak 30 dakika yürüyüş yapmak öncelikle ruh sağlığına iyi gelir. Psikolojik sorunlar ile daha kolay baş edilebilir. Hafıza ve bellek üzerine olumlu yönde etkileri vardır ve yapılan çalışmalarda Alzheimer hastalığı ile ilgili faydaları görülmüştür.

Yürüyüş, depresyon belirtilerini azaltır ve zindelik sağlar.

Yürüyüş postür ve mobiliteyi düzeltir ve omurgayı güçlendirir.

Düzenli yürüyüş yapıldığında kalp hastalıklarını riskleri azalır ve kan basıncının dengelenmesi kolaylaşır. Bununla birlikte kan dolaşımını düzenlenir. Haftada en az 3 defa yürüyüş yapan kadınların kalp hastalığı risk oranında azalma görülmüştür.

Yürüyüş mobiliteyi düzeltir, kemikleri güçlendirir ve kırık olasılıklarını düşürür. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmak eklem ağrılarını, kas sertliği ve iltihapları azaltır.

Yürüyüş akciğerdeki oksijen dolaşımını artırır ve akciğerlerin ve solunum yollarının daha iyi çalışmasını sağlar.

Kan şekerini düzenlemede yürüyüşün koşudan daha çok faydalı olduğu görülmüştür.

Düzenli yürüyüş sindirim sistemini düzeltir. Kabızlığa iyi gelir ve sindirim sistemi hastalıklarının sıklığını azaltır.

Yürüyüş büyük kas gruplarını çalıştırır ve böylece hızlı bir şekilde yağ yakılmasını sağlar.

Kişiden kişiye değişim olsa da orta tempolu bir yürüyüşte saatte ortalama 300 kalori yakılabilir.

Fazla kilolardan kurtulmak için 5 gün yürüyüş yapılmalı.

Yapılan çalışmalara göre haftada en az 5 gün 30-45 dakika orta ve şiddetli düzeyde yürümek fazla kilolarla mücadeleye daha fazla katkı sağlamaktadır.”

Haber/Abdurrahman Büyükkeskin

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours