Aykut Kaya’dan Otoyol İsim Çıkışı“Antalya-Alanya Değil, Serik-Alanya Otoyol Projesi Olarak Güncelleyin”

Paylaşmak Güzeldir..

İyi Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Tbmm Genel Kurulu’nda Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı’nın 2024 Yılı Bütçesine İlişkin Konuştu. Konuşmasında Antalya-Alanya Otoyol Projesi Başta Olmak Üzere, Antalya’daki Bazı Ulaşım Problemlerine Dikkat Çeken Kaya, Bakan Abdülkadir Uraloğlu’na Da Sorular Yöneltti.

Projelere Değil Ranta Karşıyız

“Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığının Bütçesini Direkt Etkileyen İhalelerin Şeffaf, Adil, Rekabetçi Ve Toplumsal Faydayı Gözeterek Yapılıp Yapılmadığını Tartışmamız Gerekir” Diyerek Sözlerine Başlayan Kaya, “;Biz Projelere Karşı Değiliz, Biz Ranta Karşıyız. Ülkemiz İçin En Güzel Yollar Yapılsın, Köprüler Yapılsın, Yeter Ki Doğru Maliyette Ve Gerçek İhtiyaçlara Göre Yapılsın. Bir Projenin Başarılı Olabilmesi İçin Etkin Ve Verimli Olması Gerekir. Etkinlik Nedir? Projeyi Doğru Zamanda Bitirmektir. Verimlilik Nedir? Doğru Kaynaklarla Bu Projeyi Bitirmektir. Bugüne Kadar Yaptığınız Birçok Projede Verimlilik Konusunda Sınıfta Kaldınız.” İfadelerini Kullandı.

Antalya-Alanya Otoyolu Değil, Serik-Alanya Otoyolu

Geçtiğimiz Günlerde İhalesi Sonuçlanan Antalya-Alanya Otoyol Projesi Hakkında Da Düşüncelerini Paylaşan Kaya, “Antalya Milletvekili Olarak, Biz Bu Projenin İhalesinin Sonuçlanıp, Uygulanmasını Dört Gözle Beklemekteydik, Yalnız Bizim Beklentimiz Antalya’dan Başlayıp Gazipaşa’ya Kadar Giden Bir Otoyol Projesiydi.Fakat Açıklanan Otoyol Projesine Baktığımız Zaman, Projenin Serik’ten Başlayıp Alanya’nın Konaklı Mahallesinde Bitirildiğini Görüyoruz. Sayın Bakanım, Bunun İsmini Antalya-Alanya Otoyol Projesi Değil, Serik-Alanya Otoyol Projesi Olarak Lütfen Güncelleyin. Serik’ten Alanya’ya Kadar -Size Nasıl Bilgi Verdiler Bilmiyorum Ama- Oradaki Trafik Yoğunluğunu Nasıl Göz Ardı Ettiniz? Trafik Sıkışıklığının Çok Yoğun Olduğu Antalya-Serik Arasını Bu İhale Kapsamı Dışına Neden Aldınız? Bu Proje, Bir Bütün Olarak Ele Alınmadığı İçin Ne Yazık Ki Mevcut Olan Problemleri Tam Olarak Çözemeyecek” Yorumunda Bulundu.

Proje Ücretsiz Olmalıydı

Konuşmasının Devamında, “Antalya Ve Gazipaşa Arasındaki Trafik Problemleri, Çözüm Yolları Ve Yatırım Alternatifleri Konusunda Uzman Kuruluşlara Bir Rapor Hazırlattınız Mı? Eğer Hazırlattıysanız Da Bunu Lütfen Kamuoyuyla Paylaşın. Bu Proje Kadar, Otoyol Projesi Kadar Önemli Başka Bir Proje De Raylı Sistemler Projesi Antalya Havalimanı’ndan Gazipaşa Havalimanı’na Kadar Bir Raylı Sistem Projeniz Var Mı, Varsa Bu Zamana Kadar Neden Başlamadınız, Ne Zaman Başlayacaksınız? Sizden Önceki Bakanlarınız Antalya’ya Üç Koldan Defalarca Hızlı Tren Müjdesi Verdiler Ama Bu Zamana Kadar Biz Hiçbir Şey Görmedik. Bu Konudaki Vaatleriniz Nedir? Lütfen, Gerçekçi Bir Şekilde Kamuoyuyla Paylaşın” İfadelerini Kullanan Kaya, “Bu Otoyol Projesine Baktığımız Zaman Yap-İşlet-Devret Modeliyle Yapıldığını Görüyoruz. Şimdi Antalya İlimizden Bahsediyoruz; Sadece Turizmde Yılda 20 Milyar Dolar Katkıda Bulunan Bir Şehrimizden Bahsediyoruz. Bu Projenin Otoyolunu Kullanacak Antalyalı Hemşehrilerimize Ücretsiz Olması Gerekmektedir. Zaten Biz Millî Ekonomiye Ciddi Katkıda Bulunan Bir Şehriz. Ayrıca, Otoyolun Geçtiği Yerlere Baktığınız Zaman, Büyükşehir Sınırlarında Kalan Bir Otoyol Projesi Olduğunu Görüyorsunuz. Yani Bu Otoyol Projesi, Antalya İlini İlçelere Bağlayan, İlçeleri Birbirine Bağlayan, Vatandaşlarımızın Günlük İhtiyaçlarını Görecekleri Bir Yol. Vatandaşlarımızın Bu Yolu Ücretli Olarak Kullanmalarını Kabul Edemiyoruz” Dedi.

Antalyamız Hak Ettiği Kamu Hizmetlerini Alamıyor

Konuşması Esnasında Bakan Uraloğlu’na Seslenen Kaya, “Antalya-Alanya Arasındaki Bu Otoyol Projesinde Siz Günlük Geçiş Garanti Miktarını Neye Göre Verdiniz?” Sorusunu Yöneltti. Ayrıca “Bizim Alternatif Bir Turizm Yolumuz Var. Antalya Havalimanı’ndan Kızılağaç’a Kadar Giden Bu Alternatif Turizm Yolumuz Tamamlandığı Zaman Mevcut D400 Kara Yolu’nun Yükünü Yüzde 15 Hafifletecek. Eğer Raylı Sistem De Yapılırsa O Da Yüzde 20 Hafifletecek. Yani Siz Hangi Parametrelere Göre Bu İhaledeki Günlük Garanti Geçiş Miktarını Hesapladınız? Ayrıca, İhale Sonucunu Açıkladığınız Zaman, Bu İhalenin Bedelini, Günlük Garanti Araç Geçiş Miktarını Ve İşletme Süresini Hangi Parametrelere Göre Hazırladığınızı Lütfen Kamuoyuyla Paylaşın. Bu Yollardan Paralel Olarak, Bizim Antalya Olarak Millî Ekonomiye Ciddi Katkıda Bulunmamıza Rağmen Bugüne Kadar Hak Ettiğimiz Kamu Hizmetlerini Alamamış Bir Şehrimiz Antalya’mız” Yorumunda Bulundu.

Eksik Projeler Acilen Tamamlanmalı

Birçok Projenin Eksik Ya Da Sürüncemede Bırakıldığına Dikkat Çeken Kaya, “Bugün, Gazipaşa-Anamur Yolu Yıllardır Devam Etmekte Ama Hâlâ Bitirilmemiş Durumda, Şiddetli Bir Yağışta Yol Kapanmak Durumunda Kalıyor. Seydişehir-Manavgat Arası, Alacabel Tüneli, Çubukbeli Tüneli, Kuzey Çevre Yolu, Kuzey Batı Çevre Yolu, Korkuteli-Elmalı Yolu, Elmalı-Gömbe Yolu Yani Antalya’nın Birçok Projesi Sürüncemede Kalmış. Siz, Otuz Sene Sonra Yapılacak Projeleri Bakanların Kendi Kişisel İsteklerine Göre Öne Alabiliyorsunuz Ama Türkiye’nin Turizm Başkentinin, Millî Ekonomiye Bu Kadar Katkıda Bulunan Antalya’mızın Projeleri İse Bugüne Kadar Devamlı Göz Ardı Edilmiş, Ya Eksik Bırakılmış Ya Da Sürüncemede Bırakılmış. Lütfen, Antalya’nın Hak Ettiği Projeleri Antalya’mıza Kazandırın Artık” Sözleriyle Konuşmasını Tamamladı.

(Haber Merkezi)

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours