Eğitim Fakültesi’nde Usta Yazar Cengiz Aytmatov anıldı

Paylaşmak Güzeldir..

Türk Dünyası’nın büyük yazarı Cengiz Aytmatov, doğumunun 95. yıl dönümünde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde etkinlikle anıldı.Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, Antalya Türk Ocağı Derneği Başkanı Abdullah Uysal, Kırgızistan Antalya Başkonsolosluğu Temsilcisi, Kırgız Eli Derneği Üyeleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

SALONUN DOLULUĞU ÖĞRENCİLERİMİZİN DUYARLILIĞINI GÖSTERİYOR

Törende konuşan Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, Antalya Türk Ocağı Derneği Başkanı Abdullah Uysal’ın kendisini arayarak Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. Yıldönümü etkinliğinin Eğitim Fakültesi’nde yapılması talebini ilettiğini belirterek, “Kendisine bu durumdan büyük bir memnuniyet duyacağımızı ifade ettim. Türk edebiyatının abide şahsiyetlerinden Cengiz Aytmatov’u Fakültemizde anmak öğrencilerimizin bu büyük değeri yakından tanımalarına da vesile olacaktır dedim. Bugün salonun tıklım tıklım dolmasından öğretmen adaylarımızın bu konuya ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi. Programın usta yazar Cengiz Aytmatov’un ve fikirlerinin yakından tanınmasına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN VE EDEBİYATININ ELÇİSİ

Unesco verilerine göre Shakespeare ve Tolstoy’dan sonra dünyada en çok okunan yazar olduğunu belirten Antalya Türk Ocağı Derneği Başkanı Abdullah Uysal ise, “Cengiz Aytmatov Kırgızistan’da dünyaya gelmesine rağmen kitapları 170’den fazla dile çevrilerek tüm dünyaya yayılmıştır. Onun kıymetli eserleri adeta Türk kültürünün ve edebiyatının elçiliğini yapmıştır. Devletleri güçlü ordular kurar ancak milletleri şairler, yazarlar ve sanatçılar inşa ederler. Cengiz Aytmatov bu kıymetli yazarların en önemlilerindendir şüphesiz. Bizi bize yaklaştıran kültürümüz ve dilimizdir diyen Aytmatov her fırsatta Türk dünyasının birliğine vurgu yapmıştır. Gelecek nesiller mutlaka bu birliği sağlamalıdır demiştir. Sevgili gençler bu birliği kuracak nesil sizler olacaksınız. Geleceğin dünyasında kültürümüzle ve değerlerimizle kendimiz olarak var olmak istiyorsak güçlü Türk birliğini mutlaka sağlamalıyız.” diye konuştu.

Cengiz Aytmatov’un hayatı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgilerin verildiği etkinlikte, Aytmatov’un ‘Gün Olur Asra Bedel’ romanında geçen ‘Mankurtlaşma’ ve ‘Toprak Ana’ romanında geçen ‘Veda Sahnesi’ Kırgız Eli Derneği Üyeleri tarafından canlandırıldı. Kırgız şarkılarının söylendiği ve dans gösterilerin de sergilendiği etkinlikte Aytmatov’un eserlerinden bölümlere ve Aytmatov için yazılmış şiirlere de yer verildi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours