Milli Yol Partisi(MYP)  Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Çayır “Euro 30 lirayı aştı; en düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olması utanç verici”

Paylaşmak Güzeldir..

Milli Yol Partisi(MYP)  Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Çayır, bir yıl içerisinde Türk Lirası’nın yabancı para birimi ABD Doları, Avrupa Para Birimi(Euro) ve İngiliz Para Birimi Sterlin& Paund karşısında  yüzde 59 oranında değer kaybettiğini söyledi.  Türk Lirası’nın Cumhuriyetin ilk 100 yılında en büyük değer kaybını 2021- 2023 yılı arasında yaşadığına dikkat çeken MYP’li Mehmet Çayır,” Türk Lirasının ABD Doları, Euro ve Sterlin&Paund karşında değer kaybetmesi ve yüksek enflasyonla oluşa  ağır ekonomik şartların yükünü maalesef  dar gelirli aileler, asgari ücretle geçinen ve en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira  olanları etkiliyor.Ülkemizde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı maliyeti 14 bin 400 lira. Asgari ücretlinin aldığı para 11 bin 404 lira. Birde en düşük emekli maaşının 7. bin 500 lira olduğunu düşünün.Manavgat’ta en düşük 3+1 bir dairenin ortalama ev kirası 10 bin lira. Bu şartlarda bir emekli, asgari ücretle geçinen” turizm  emekçisi” nasıl geçinsin”  ? “diye sordu.

AB Para Birimi Euro’nun 30 lirayı aştığına dikkat çeken MYP’li Çayır, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: AKP’nin bozuk ekonomi yönetim sistemi zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan bir sistem.Devlet her şeye para buluyor ama;emeklinin 7 bin 500 lira olan utanç maaşını artırmak için para bulmaya yanaşmıyor. Böylesi zalim bir ekonomik düzen olurmu?. Bugün en düşük 7 bin 500 lira  emekli maaşı alan emekli zamanında sigorta ve Bağkur  primlerini düzenli ödemiş insanlar.Devletten sadak değil. Alın teri haklarının karşılığını adam gibi yaşamak için istiyorlar. En düşük emekli maaşı 15 bin lira olmalı ki emekli bir dede torununa harçlık  verebilsin.

Haber / Abdurrahman Büyükkeskin

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours