CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar; “ Krizin Faturasını Vatandaş Değil, AKP Ödemeli”

Paylaşmak Güzeldir..

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, TÜİK’in açıkladığı son Ağustos ayı aylık enflasyon oranın ilk kez son iki yılda bağımsız araştırma kuruluşlarından yarım puan fazla olması sonucu geçmiş dönemdeki enflasyon oranlarının tekrar revize edilmesi ve memur, emekli ücretlerindeki artışın yeniden değerlendirilmesini verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Coşar verdiği soru önergesi sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

BASKI NEDENİYLE YANLIŞLIK YAPILDIYSA MAAŞ ZAMLARI TEKRAR DÜZENLENMELİ

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’e göre ağustosta aylık enflasyon yüzde 9,09, ENAG ise ağustosta aylık enflasyonu yüzde 8,59 olarak açıkladı. Merkez Bankası Başkanı’nın 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58’e yükseltmesi açıklamasından sonra, TÜİK son iki yılda ilk defa ENAG verilerinden fazla bir açıklama yapmıştır. Bu durumunda mevcut bakan ve Merkez Bankası’nın TÜİK’e baskı yapmaması, bundan önceki iki yılda ise dönemin bakanları ve Merkez Bankası yönetiminin kuruma baskı yaptığı iddialarını gündeme getirmiştir.”

EKONOMİK KRİZİN FATURASINI VATANDAŞ DEĞİL, AKP ÖDEMELİ

“Milyonlarca memur ve emeklinin maaş artışlarında enflasyon verileri dikkate alınmaktadır, TÜİK’in 2023 ağustos aylık enflasyon verisi göz önüne alındığında geçmişe yönelik son iki yıldaki enflasyon verileri tekrar hesaplanmalı, tekrar hesaplanması sonucunda yanlışlık var ise yeni veriler neticesinde işçi, memur ve emekli maaşlarındaki yanlışlıklar düzeltilmelidir. TÜİK’in düşük verileri yüzünden milyonlarca çalışanın ücretleri enflasyona yenik düşmüştür. AKP’nin son iki yılda ekonomi politikalarının sonucu olarak çıkan faturayı vatandaş değil, bir gecede Merkez Bankası’nın döviz rezervini eritenler, Kur Korumalı Mevduat Hesabı fikri ile krizi derinleştirenler ödemelidir.” 

(Büşra Deveci)

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours