Paylaşmak Güzeldir..


Vali Hulusi Şahin ve beraberindeki heyet, Çanakkale savaşının en önemli stratejik manevralarını uygulayarak zaferin kapılarını açan TCG Nusret mayın gemisini ziyaret etti. Çanakkale Deniz Savaşı’nın önemli unsurlarından olan Nusret Mayın Gemisi’nin anısını yaşatmak üzere 2011’de aslına uygun tasarlanan TCG Nusret N-16 Müze Gemisi, Antalya’da ziyarete açıldı. Antalya limanının onur misafiri olan Nusret mayın gemisi ziyaretçilerine duygusal anlar yaşatarak tarihi bir daha canlandırdı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında  ziyaretçilerini  Antalya limanında ağırlayan  dünyanın en ünlü mayın gemisi TCG Nusret, denizcilik tutkusunu müzecilik ruhu ile birleştirerek binlerce ziyaretçisini adeta büyüledi. Çanakkale Savaşları sırasında boğaza döşediği mayınlarla savaşın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi, ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkardı.

Tarihi  Yeniden Yaşadık

Binlerce teknik doküman ve fotoğraf ile tekrar inşa edilerek denize indirilen TCG Nusret mayın gemisini ziyaret eden Vali Şahin, “Tekrar inşa edilerek 2010 yılında denize indirilen, 2011 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın emrine verilen Nusret mayın gemisi Çanakkale savaşının gidişatını değiştirip şanlı tarihimize eşsiz bir zafer daha kazandırmıştır. Bugün tarihi yeniden yaşadık.” dedi.


Türk Denizciliği ve Müzeciliği TCG Nusret ile Birleşti

Türk Donanmasında hizmete giren dördüncü gemi olma özelliğini taşıyan ve deniz müzelerinin Türk deniz tarihi ile birleştirilmesi açısından önemli bir yere sahip olan TCK Nusret mayın gemisi Antalya limanında vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ile karşılaştı, askerlerimizin düzenlediği sunum ve gösteriler ile geminin tarihi ve önemi anlatılarak TCG Nusret mayın gemisinin tarihsel önemine dikkat çekildi.


Çanakkale Savaşının atmosferini ziyaretçilerine yaşatan sergi alanlarını gezen Vali Şahin, yapılan sunumları izleyerek geminin yeniden inşa edilmesi, teknik kapasitesi ve donanımsal yapısı hakkında gemi mürettebatından bilgi aldı. Milli ve manevi değerlerimizin tanıtımı açısından TCG Nusret Mayın gemisinin büyük bir öneminin olduğunu belirten Vali Şahin, “Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Antalya Valiliği / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours