Paylaşmak Güzeldir..

Antalya Adalet ve İnsan Hakları Platformu (AHİP)Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu, turizmde başta Avrupalı turistler de destinasyonu  tercihi ve erken rezervasyonu da basın özgürlüğü endeksinin önemli olduğunu söyledi.

AHİP Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu, Manavgat’ta yaptığı basın açıklamasında AKP iktidarının 9. Yargı paketine eklediği ve “yeni tip casusluk” diyerek “etki ajanlığı” kavramı ile basın özgürlüğünü kısıtlayıcı hamlesi tartışılırken, Sınır Tanımayan Gazetecileri örgütünün 2024 raporunda Türkiye, basın özgürlüğü endeksinde en kötü ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekti.

 Türkiye gibi ülkelerde basın özgürlüğü eksikliği hissedildiğine dikkat çeken Av. Gündoğdu halka bilgi, belirli medya kanalları aracılığıyla filtrelenerek verildiğinin altını çizdi.

Alternatif medya sesleri ise baskı altında susturulmaya çalışıldığını vurgulayan Av. Mücahit Gündoğdu, Hükümetin ‘kritik’ bulduğu konularda alternatif haber yapmanın sonuçları arasında gözaltı kararı, hapis ve fiziksel saldırılar olduğunu kaydetti.

Av. Mücahit Gündoğdu”Ülkemiz bir asır önce yönünü Batıya Avrupa’ya çevirmiş bir ülke Antalya dünya turizminin başkenti. Antalya turizminde son 10 yıldır konuşulan konu niye harcama potansiyeli yüksek Alman, İngiliz Hollandalı ve İskandinav turist gelmiyor. Orjinal Alman ve İskandinav turistler tatil tercihini Yunan Adaları, İtalya, İspanya, Karayipler, Maldivler ve Mercan Adalarını tercih ediyor. Tatilde harcama potansiyeli yüksek Alman turistin tatil tercihi destinasyonu da yüzde 95’i basın özgürlüğü ve hukuk indeksi yüksek ülkeleri tercih ediyor. Avrupalı ve Alman varlıklı turistler dünya gündemini ve Türkiye gündemini yakından takip ediyor. En son   1 Mayıs’ta Saraçhane’de 8 asırlık Bizans Surları önünde polis ablukasını Reuters, AFP,AP haber ajansları ile CNN İnternational birinci haber olarak duyurdu .”dedi.

EN ÖZGÜR BASIN İSKANDİNAV ÜLKELERİNDE

Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yayınlanan 2024 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Norveç, üst üste sekiz yıldır en özgür basına sahip ülke ünvanını koruduğunun altını çizen Av. Gündoğdu,” Siz Norveçli ,Danimarkalı Finlandiyalı ve İsveçli bir turist olsanız. Basın Özgürlüğü Endeksinde dünyada 158 sırada olan bir ülkede tatil yapmayı yüzde kaç oranında tercih edersiniz? İlk altı sıradaki ülkelerin tamamı baltık ülkeleri İkinci sırada ise Danimarka yer alıyorken; üçte İsveç; dötte Hollanda; beşte Finlandiya ve altıncı sırada Estonya yer alıyor. “ifadesinde bulundu.

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours