Paylaşmak Güzeldir..

81 yaşında olan ve bunun 42 yılını başcazgır olarak yaptığı 61 yıl cazgırlık yapan yağlı güreşlerin efsane ismi Baş cazgır Şükrü Kayabaş cazgırlığı bıraktığını açıkladı. Başcazgır Şükrü Kayabaş bundan sonra yağlı güreşlere katılarak yeni kuşak cazgırların güreşçi takdimini er meydanlarında dinleyeceğini bildirdi. Başcazgır Şükrü Kayabaş 2020 yılında Corona salgını Covid 19’a yenik düşen  Kırkpınar Baş Cazgırı Mehmet Tura(Pele Mehmet’ten  önce bilinen  81 yaşındaki yeşil çayırların efsane Baş Cazgırı Şükrü Kayabaş ta başcazgırılığı bıraktığını bildirdi. 60 yıldır ata sporu yağlı güreşlerin  dualı yeşil çayırlarda cazgırlığını yapan 81 yaşındaki Şükrü Kayabaş, 60 yıl içinde Kırkpınar’da altın kemerin ebedi sahibi olan baş pehlivanları takdim eden cazgır olarak biliniyor.

Başcazgır Şükrü Kayabaş,  başpehlivanlardan altın kemerin ebedi sahipleri  olan 1966, 1967, 1968 yıllarında rahmetli Ordulu Mustafa’yı; yine rahmetli olan 1976, 1977, 1978 yıllarında Karamürselli Aydın Demir’i; 1982, 1983, 1984 yıllarında Denizlili Hüseyin Çokal’ı ve 1990 yılından başlayarak 1999 yılına kadar aralıksız Ahmet Taşçı’yı (iki defa altın kemerin ebedi sahibi ) kendisinin Kırkpınar’da başcazgır olarak takdim ettiğini söylüyor ve bu benim 60 yıllık cazgırlık hayatının en büyük onur ve gururu olduğunu ifade etti.

SON 24 YILDIR HİÇ BİR BAŞPEHLİVAN KIRKPINAR’DA ALTIN KEMERİN EBEDİ SAHİBİ OLAMADI

Kırkpınar’da  lk altın kemer verme geleneğinin resmi olarak 1960 yılında  başladığının altını çizen Başcazgır Şükrü Kayabaş,” Kırkpınar Da ilk altın kemeri alan başpehlivan 1960 yılında Reşit Karabacak oldu.Ordulu Mustafa, Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve en son Karamürselli Ahmet Taşçı ‘dan  sonra  altın kemeri ebedi sahibi çıkmadı Kırkpınar’da altın kemerin. 2000 yılından yani 24 yıldır Kırkpınar altın kemerin ebedi sahibi olacak olan başpehlivanı arıyor. Benim için 60 yıllık cazgırların 42 yılını başcazgır olarak er meydanı dualı çayırlada olmam ‘dedi.

Bundan sonra güreşlerde başcazgır olarak değil de yeni kuşak cazgırların sesini duyarak geçireceğini ifade eden Şükrü Kayabaş, 4 yıl önce kaybettikleri baş cazgır arkadaşı Pele Mehmet lakaplı Mehmet Tura’ya Allah’tan rahmet dileyerek rahmetle andığını sözlerine ekledi.

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours