Paylaşmak Güzeldir..

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, tasarruf tedbirlerinden Çek Kanunundaki aksaklıklara, piyasadaki fiyat hareketlerindeki istikrarsızlıktan ihracata önemli tespitlerde bulundu. Abdurrahman Başkan, piyasadaki fiyat istikrarsızlığıyla ilgili olarak cezaların caydırıcılığının çok önemli olduğunu bildirdi.

MHP’li Abdurrahman Başkan, Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülen “Türk Ticaret Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” teklifi üzerinde konuştu.

TOPLUM BU KONUDA BİLİNÇLİ

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tasarruf genelgesinin yürürlükte olduğuna dikkat çeken MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Hükûmetin de belediyelerin de şu anda harcamalarına dikkat ettiğini ifade ederek “Çünkü toplum artık bu konularda son derece hassas. Hassas olduğu için de kimsenin artık fazla harcama yapma imkânı yok. İnsanlarımız, Hükûmeti ya da belediyeleri artık gözlemliyor ve toplum bu konuda bilinçli. Hiç kimse savruk ya da fazla harcama yapamaz” dedi.

ÇEK YASASINDAKİ DİSİPLİNSİZLİĞE DİKKAT ÇEKTİ

MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan, Çek Yasası ile ilgili eleştirilerde bulunurken, Çek Yasasının dünyada hiçbir örneği olmadığını ve şu anda en büyük çek dolandırıcılığının Türkiye’de yapıldığına dikkat çekti. Gidiyorlar, bankadan çekleri 10 koçan, 5 koçan alıyorlar, MHP’li Başkan şöyle dedi:

“Findeks değerine bakıyorsunuz, 1.000 çıkıyor. Sonra bakıyorsunuz, aradan altı ay geçtikten sonra adamların bütün çekleri yazılıyor ve çek bir ödeme aracından ziyade bir vaade aracı, senetle neredeyse aynı şeyi yapıyor. Ama bankaların bu konudaki sorumluluklarını da üstüne yıkalım. Çekler bazen kamu bankalarından daha kolay alınabiliyor, bazı bankalar zor veriyor ya da bazı küçük bankalardan kolaylıkla çek alabiliyorlar. Böyle olunca da bir sürü insanın emeğini dolandırarak sömürüyorlar.”

CEZALARIN CAYDIRICILĞI ÖNEMLİ

Piyasadaki fiyat istikrarsızlığıyla ilgili olarak da konuşan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, şöyle konuştu:

“Ticaret Bakanlığıyla da bu konuyu istişare edip hakikaten Türkiye’nin ticaretindeki dengeleri düzeltmek gerekiyorsa da biz bunları mutlaka oluşturalım. Ceza dışında yapılacak bir öneri varsa da bunu da yapalım çünkü cezaların caydırıcılığı da önemlidir”

Milliyetçi Hareket Partisi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours