Paylaşmak Güzeldir..

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, Manavgat’ta meydana gelen şiddetli dolu yağışı nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçilerin durumunu TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Coşar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 5 Mayıs 2024 günü Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Belenobası, Saraçlı, Gebece Mahallelerinde etkili olan dolu yağışı sonrası tarım alanları ve ürünleri hasar gören çiftçilerin zararlarının karşılanması, TARSİM kapsamını dışında kalan çiftçilerinde zararlarının giderilmesi ve çiftçilerin kredi ve sigorta borçlarının ertelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Verdiği soru önergesi sonrası yaptığı açıklamada şunları ifade etti;

“Manavgat’ın Belenobası, Saraçlı, Gebece Mahallelerimizde etkili olan dolu yağışı nedeniyle çiftçilerimizin ekinleri, zeytin ağaçları, keçiboynuzu ve karpuzlarının olduğu ekili alanları zarar gördü. Yaşanan dolu afeti sonrası yerinde incelemelerde bulunduğumuz mahallelerimizde ne yazık ki çiftçimizin ürünü kullanılamaz durumdadır. Çiftçinin bütün bir yıllık emeği yok olmuş, ekinler başta olmak üzere karpuz ve kavunlar tarlalarda, zeytin ve keçiboynuzları ise dalların zarar görmüş. TARSİM kapsamında olan çiftçilerimizin zararı giderilecektir ancak birçok teknik nedenden dolayı yaptığımız incelemede yörede TARSİM’li olmayan çiftçimizde bulunmaktadır. Bu çiftçilerimizin de zararları giderilmedir. Ayrıca çiftçimizin kredi ve sigorta prim borçları da ertelenmelidir.

Tarımsal üretimin her geçen gün düştüğü, girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bir ortamda sürdürülebilir bir tarım politikasından yoksun AKP iktidarının en azından mevcut üreticinin yaşadığı doğal afetler sonrası karşılıksız yardımların önünü açması gereklidir.”

CHP Antalya Milletvekili Coşar önergesinde şu sorulara yer verdi;

Manavgat ilçemizde yaşanan dolu yağışından etkilenen çiftçi sayısı ve zarar gören tarımsal alan sayısı nedir?

Zarar gören tarımsal alanların kaçı TARSİM kapsamındadır? TARSİM kapsamında olmayan alan nedir?

TARSİM’i olmayan üreticilerimizin de zararının giderilmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

Yaşanan dolu yağışı nedeniyle zarar gören üreticilerin kullandıkları kredi ve vergi borçları ödemelerinin ertelenmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

Zarar gören üreticilerin yeniden üretime başlaması için sıfır faiz imkânı ile kredi kullanmalarına imkân sağlanmasına yönelik çalışmanız var mıdır?    

Haber Merkezi

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours