Paylaşmak Güzeldir..

Antalya Adalet ve İnsan Hakları Platformu(AHİP) Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu, ‘gül dalında, tarihi eserler yerinde  güzeldir’ diyerek Antalya’dan kaçırılan tarihi eserlerin geri getirilmesi gerektiğini söyledi.

Antalya’nın Kaş ilçesinden Gazipaşa ilçesine kadar tespit edilen 350 tarihi ören yerinin bulunduğunun altına çizen AHİP Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu,” Bunlardan biri de 36 yıl önce UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine  alınan Kaş’ın Kınık Mahallesi’nde bulunan Likya Birliği Devleti’nin idari merkezi Xanthos Antik Kent.Xanthos Antik Kent’te bulunan Yazıtlı Pilye ve Harpi Anıtı’nin orijinal kabartma ve heykelleri 1873 yılında Patara Limanı’ndan İngiliz gezgin ve tarihçi Charles Fellow tarafından İngiltere’ye kaçırılır. Xanthos Antik Kent’ten kaçırılan iki eserin heykellerinin orijinalleri İngiltere’de British Müzeum’da sergileniyor. Gül dalında eserler ise yerinde güzeldir. Acilen İngiltere’den getirilerek Unesco korumasında bulunan Xanthos Antik Kent’te yer alan Yazıtlı Pilye ve Harp Anıtına konmalı ve yerleştirilmeli. Hemde çok acil bir şekilde.”

Av. Mücahit Gündoğdu, her yıl 16 milyon turist ağırlayan Antalya’da 350 tarihi ören yeri bulunmasına karşın Unesco Kültür Mirası Listesi’nde olan yerin ise Antalya’nın Kaş ilçesi Kınık Mahallesi’nde bulunan Xanthos Antik Kent olduğunun altını çizdi.

Av. Gündoğdu, Xanthos Antik Kent’te Fransız arkeologlar tarafından 60 yıl aralıksız kazı çalışması yapıldığını sözlerine ekledi.

Xanthos Antik,1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştı.

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours