Paylaşmak Güzeldir..

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi’nde hummalı çalışma sürüyor. Tarih ve manzarayı buluşturacak projede teknik çalışmalar ilerlerken, yeni arkeolojik bulgular da gün yüzüne çıkarılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Antalya’nın kültürel mirası ve tarihi yapılardan Hıdırlık Kulesi’ni kültürel ve turistik çekim merkezi haline getirmek için 2020 yılında Koruma Kurulu kararı doğrultusunda başlattığı arkeolojik kazı çalışmaları sonunda bölgede antik dönem kalıntıları ve yapıları ortaya çıkmıştı. Eserlerin ziyaretçilere Akdeniz manzarası eşliğinde sunulması amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan ‘Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi’nde çalışmalar devam ediyor.

TARİHİ KULE VE ÇEVRESİ YENİLENİYOR

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından alanda restorasyon ve koruma-onarım (konservasyon) işleri yapılıyor.Kulenin güney kısmındaki alanınahşap ve cam zemin kaplamaları altyapısında yer alan taşıyıcı kolonların çelik imalat montajları tamamlandı. Antik kalıntıların izlenebileceği cam yüzeylerin montajı da büyük oranda gerçekleştirildi.Kulenin kuzey tarafında da taşıyıcı kolonların çelik imalat montajları devam ediyor. Falezlerin siluetini etkilememesi içinproje kapsamında alanı çevreleyen şeffaf cam korkulukların da montajına başlandı. Ayrıca tarihi Hıdırlık Kulesi’nde bitki temizliği ve dış duvar derz dolguçalışması da yürütülüyor.

SÜTUNLU YAPI GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

Antalya Müze Müdürlüğü ve KUDEB denetiminde sürdürülen proje kapsamındatarihi kalıntılarınkonservasyonçalışmaları devam ederken,arkeolojik kazı çalışmaları da titizlikle sürüyor. Son olarak kulenin güney kısmında tarihe ışık tutacaksütunlu bir yapı gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca kulenin güney kısmında da ortaya çıkarılan desenli taban moziklerede uzman arkeologlar tarafından konservasyon çalışması yapılıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours