Paylaşmak Güzeldir..

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İsmail İltemir, inşaat sektöründe faaliyet gösteren bazı çimento üreticilerinin seçim arifesinde yaptığı yüzde 25’lik zammı sert bir dille eleştirdi.

Çimento üreticilerinin çimento ve beton ürünlerine yapılan zammın, konut maliyetlerini artırarak vatandaşların yüksek kiralara mahkum ettiğini kaydeden İltemir, “Enerji maliyetlerindeki artışın yarattığı etkiyi göz önünde bulundurduğumuzda, bu zammın makul bir sınırları olmalıdır. Yüzde 25 civarında yapılan zammı müteahhitlik sektörü olarak kabul etmiyoruz” dedi.

Ayrıca, çimento sektörünün son iki yıldaki karlılık oranlarının yüzde 2000’leri bulduğuna dikkat çeken İltemir, konunun ilgili makamlarca değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. İnşaat Müteahhitleri olarak, 6 aydır elektriğe  ve doğalgaza zam gelmemesine rağmen yapılan zamma anlam veremediklerini ifade eden İltemir “Artan  bu fahiş fiyatlar ile mevcut işlerini bitirmesi hayli zorlaşacaktır. Tabii ki iş insanları olarak emeğinize ve yatırım sermayeleriniz oranında kazanmanıza karşı değiliz. Ancak bir sınırı olmalı” diye konuştu.

İltemir Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanların konuya dahil olmaları gerektiğine dikkat çekerek “İnşaat müteahhitleri olarak, üyelerimizden gelen yoğun şikayetler üzerine her türlü tedbiri almaya yönelik atılacak adımları görüşeceğiz. Sorumlu bir STK olarak her daim sektörün, meslektaşlarımızın, vatandaşlarımızın ve kamunun hukukunu korumaya devam edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda da yüzde 37 zam yapan çimento sektörünün protesto ederek 15 gün iş bırakmışlardı. Bugünlerde, bu fiyat artışlarının izahının mümkün olmadığını kaydeden İltemir, “Bu duruma hükümetimiz izin vermemelidir. Buradan da çözüm bulunamazsa zaten güç bela çalıştırdığımız sektör daha da zora girecektir” değerlendirmelerinde bulundu.

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours