Paylaşmak Güzeldir..

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 18 Mart Çanakkale Savaşı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Güngör mesajında şu ifadelere yer verdi: Çanakkale Zaferi dünya tarihinde bir benzeri daha olmayan destansı bir mücadelenin, bir ölüm kalım savaşının adıdır. Türk milletinin dünya savaş tarihine “Çanakkale geçilmez” şeklinde düştüğü bir kayıttır.

Türk milletinin yaşlısından gencine kadınından erkeğine yedi düvele karşı verdiği amansız mücadele aynı zamanda vatan sevgisinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Çanakkale, “Ben size ölmeyi emrediyorum. Siz ölene kadar arkadan gelenler yerinizi dolduracaktır” şeklinde Yarbay Mustafa Kemal’in verdiği dünya savaş tarihinin en zor emrine uyan 57. Alayın ölüm karşısında hiç tereddüt etmeden dünyalık her şeyden vazgeçme cesaretini gösterdiği yerin adıdır.  Savaştan sonra 57.Alaydan geriye sadece sancağı kalmıştır.

Bazı liseler toplu halde Çanakkale savaşına katıldığı için o yıl mezun verememiştir. Lise çağındaki çocukların vatan düşman çizmeleri altında çiğnenmesin diye bedenlerini Çanakkale boğazının sırtlarına gömdükleri yerdir Çanakkale…

Seyit Onbaşı’nın fizik kurallarını alt üst ederek kendisinden kat be kat ağır olan topu namluya sürerek İngiliz zırhlısının bacasından içeri sokarak dünya tarihinin akışını değiştirdiği yaşanmış bir mucizenin adıdır Çanakkale…

Canlarını ortaya koyarak, ölüm karşısında bir an bile tereddüt etmeden Çanakkale destanını yaratan şehitlerimizin şahsında tüm şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun. Vatan size minnettardır.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours