Vatandaşlara Pulmoner Rehabilitasyon bilgilendirmesi 

Paylaşmak Güzeldir..

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezinden Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Bilgilendirmesi Yapıldı.

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü 10 – 16 Mart haftasına denk gelen Pulmoner Rehabilitasyon Haftası nedeniyle nefes darlığı ile mücadele ve solunum hastalıklarına sahip olan kişilerin sağlık durumlarının ve yaşam kalitelerinin iyileştirmek amacıyla açıklamalarda bulundu. Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi tarafından Manavgat 2 No.lu Aile Sağlığı Merkezi ve Pazartesi Pazarı Pazar alanında stant kurularak vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

Uzun süreli solunum problemi olan hastaların tıbbi tedavilerinin yanında önerilen, bu hastaların fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen, bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimive hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Pulmoner Rehabilitasyon Kimlere Uygulanır?

Pulmoner Rehabilitasyon; nefes darlığı ve günlük aktivitelerinde kısıtlanma, egzersiz kapasitesinde azalma gibi semptomları ciddi şekilde yaşayan kronik solunum hastalığı olan kişilere uygulanmakta olup doğrudan solunum hastalığına veya eşlik eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan semptomlar için etkilidir.

Pulmoner Rehabilitasyon Programı; KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli/cerrahisi öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, pulmoner hipertansiyon, obstrüktif uyku apnesi, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıkları ile yoğun bakımda ventilatöre bağlı olarak uzun süre yatan hastalarda başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Pulmoner Rehabilitasyonun Amaçları Nelerdir?

Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi,

Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı, yorgunluk ve fonksiyonel yetersizliğin ortadan kaldırılması,

Günlük yaşam aktivitelerinde yeterliliğin artırılması, katılımın sağlanması, bağımsızlığın artırılması,

Egzersiz toleransının ve fiziksel aktivite düzeyinin artırılması,

Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

Yaşam kalitesinin geliştirilmesi,

Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,

Hastalığa bağlı psikolojik durumun iyileştirilmesi,

Sağ kalımda artış sağlanmasıdır.

Solunum Hastalıklarında Egzersiz Yapmak Neden Gereklidir?

Egzersiz toleransındaki azalma, uzun süreli solunum hastalığı olan kişilerin temel şikâyetlerinden biridir. Bu hastalarda nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, egzersiz kapasitesinin gittikçe azalmasına neden olur daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, yorgunluk ve nefes darlığı azalır. Ayrıca vücut savunma sistemi üzerine pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Egzersiz eğitimi; yürüyüş gibi dayanıklılık egzersizleri, bacak ve kol kasları kuvvetlendirme egzersizleri, solunum egzersizlerini içermektedir.

Pulmoner Rehabilitasyon Programına Nasıl Başvurabilirsiniz?

Pulmoner rehabilitasyon üniteleri; göğüs hastalıkları hastaneleri, şehir hastaneleri, üniversite hastaneleri ve eğitim-araştırma hastanelerinde bulunmaktadır. Uzun süreli solunum hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta zorluk çekiyorsanız değerlendirme için göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilir ve pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanabilir.

Haber Merkezi

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours