Bir Sevdadır Anadolu Sergisi açıldı

Paylaşmak Güzeldir..

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sanatçı Fikret Otyam’ın anısına adının verildiği yeni sergi salonunda “Bir Sevdadır Anadolu” başlıklı Davetli Karma Sergi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleştirilen sergide Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Handan Dayı ve Doç. Bekir Kirişcan küratörlüğünde, Sanatçı Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam’ın desteği ve iş birliğiyle, hazırlanan sergide; Filiz Otyam’ın dokumaları, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarının Anadolu temalı sanatsal üretimleri ve sergi temasına vurgu yapan Antalyalı sanatçıların eserleri yer aldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu Yöndem, Dekan Yardımcısı Doç. Umut Kayapınar, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam,Akdeniz Reklamcılar Derneği Başkanı Fulya Sarman, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

SERGİ SALONUNUN AÇILIŞINDAN DOLAYI MUTLULUK DUYUYORUM

Çeyrek asrı deviren Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bünyesine kazandırılan çok özel ve çok anlamlı bir sergi alanının açılışı için bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Şehrimizin önemli bir değeri olan Fikret Otyam’ın ismini taşıyacak olan sergi alanımızın hayırlı olmasını diliyorum.Fikret Otyam, sanatıyla sadece ressam değil, aynı zamanda Anadolu’nun zengin kültürünü ve doğasını da anlatan büyük bir ustaydı. Onun eserlerindeki derin anlam ve duygu dolu ifadeler, Anadolu’nun yaşamı ve manzaralarıyla bütünleşmiş bir sevdanın ürünüdür. Onun eserleri, bu sevdayı yansıtan birer ayna gibidir.” dedi.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ DENİLDİĞİNDE ADI HATIRLANACAK

Rektör Özkan, “Bu açılışı, Sayın Fikret Otyam’ın Anadolu’ya olan bu sevdasını yansıtan bir sergiyle yapmak bizim için ayrı bir heyecan oldu. Bu vesileyle, sanatçı duyarlılığına yakışan büyük bir vefa örneği göstererek bu karma sergiyi düzenleyen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığımıza ve sanatın evrensel dilini kullanarak Anadolu’nun zenginliklerini sanat eserlerine dönüştüren tüm sanatçılara teşekkür ediyorum.Bu sergi, O’nun unutulmayacağının ve belki de yüzyıllar sonra bile Anadolu kültürü ve Yörük kültürü denildiğinde adının hatırlanacağının bir göstergesidir.Umarım bu sergi alanı, kültürümüzün aynası olan, kendi iç zenginliklerimizden beslenen nice kıymetli sanat eserinin sanatseverlerle buluşmasına vesile olur.Sergi alanımızın şehrimize, kültür yaşamımıza ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

25. YIL ANISINA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruluşunun 25. Yılını Ekim ayından itibaren düzenlenen etkinliklerle kutladıklarının söyleyen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu Yöndem, “Sanatçı için bir eseri meydana getirmek kadar aslında o eserin sergilenebileceği ve ilgililerine ulaştırılabileceği sanatseverlerle buluşturulacak bir platform olması çok değerli. Bu bağlamda 25. Yılında fakültemize son derece yakışan bu çağdaş sergi salonunu kazandırdıkları için en başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan hocamıza ve değerli üniversite yönetimine teşekkür ederim. Sergimizin hazırlanmasında emeği geçenlere ve Akdeniz Reklamcılar Derneği Başkanı Fulya Sarman’a da teşekkürlerimi iletiyorum. Sayın Rektörümüzün önerisiyle Kıymetli Sanatçı, Gazeteci, Yazar, Fotoğrafçı, Folklorist, kültür adamı, Ressam Sayın Fikret Otyam’ın adının verilmesinden onu ve mutluluk duyduğumuzu ayrıca belirtmek isterim.” dedi.

BİR KİŞİYİ ANDIKÇA ADI GEÇTİKÇE YAŞADIĞINA İNANIYORUM

Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam “Bu değerli galeri de eşimin çalışmalarını ve diğer sanatçıların çalışmalarını görmek beni çok mutlu etti. Bunun için Rektörümüze teşekkür ediyorum. Bu konuda bir görüşme yapmıştık zaman içerisinde çok güzel bir çalışma gerçekleştirerek çok güzel bir galeriyi ve sergiyi bizlerle buluşturdular. Gittiğinden beri her yıl ölüm ve doğum tarihlerinde onu anmaya çalışıyorum, etkinlik düzenliyorum. Çünkü bir kişiyi andıkça adı geçtikçe yaşadığına inanıyorum. Aynı bugün olduğu gibi o da burada aramızda.” şeklinde konuştu.

ESERİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIKLARI İÇİN TEŞEKKÜRLER

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi kurucu Dekanı ve Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, “İİBF’nin kuruluşunda birçok kişinin emeği vardır onların arasında Fikret abi de var. Fakülte yapılırken geldi ve gezdirdim. Gelmişken bir duvar beğen ve oraya bir eser yapabilir misin dedim. Bir duvar beğendi ve ölçülerini aldı. Oraya yaptığı eser serginin en güzel eseri. Karşınızdaki Beydağları isimli eser.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sergi salonun ve serginin açılışında emeği geçen Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam’a, Akdeniz Reklamcılar Derneği Başkanı Fulya Sarman’a, Fulya Yasemin’e, teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi. Sergi salonunda eserler sanatseverler tarafından yoğun ilgi ile takip edildi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours