Kepez Antalya’nın sağlığına iyi bakıyor

Paylaşmak Güzeldir..

Kepez Belediyesi, mobil sağlık uygulamasıyla Antalya’nın 19 ilçesine ücretsiz kanser ve göz sağlığı taraması hizmeti sunuyor. Bugüne kadar mobil sağlık merkezinde 13 bin 848 kadına kanser, 25 bin 402 vatandaşa da göz sağlığı taraması yapıldı.

Antalya’nın Kepez ilçesi, Sağlık Bakanlığı, belediye ve özel teşebbüs eliyle yapılan tesislerle sağlıkta önemli bir merkez oldu. 
Kepez Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü’nün, gayretleri, sağlık tesisi alanlarındaki imar ve mülkiyetle ilgili sorunların çözümü ile belediyenin arsa tahsisleriyle ilçeye, Antalya Şehir Hastanesi, Kepez Devlet Hastanesi, Antalya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile Antalya Halk Sağlığı Laboratuarı yatırımları geldi.
Kepez Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde ilçeye son 15 yılda, 41 Aile Sağlığı Merkezi ile 7 farklı noktaya 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu inşa edildi.
Günde ortalama 1500 ile 1700 kişiye sağlık hizmeti sunan Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi de, Başkan Tütüncü döneminin başarılı sosyal belediyecilik projelerinden biri oldu.

 19 ilçede 13 bin kanser, 25 bin göz taraması
Tütüncü, ilçenin ve belediyenin sağlık alanındaki bu başarısını mobil sağlık merkezi uygulamasıyla Antalya’nın 19 ilçesine de taşıdı.
İçerisinde tıbbi cihazlar ile sağlık görevlilerinin olduğu Kepez Belediyesinin mobil sağlık merkezi, 2020 yılından itibaren ilçelere sağlık hizmeti götürmeye başladı.
Mobil sağlık merkezinde, sağlık hizmetlerine ulaşmakta zorluk yaşayan vatandaşlara, ücretsiz kanser ve göz sağlığı taraması hizmeti veriliyor.  Taramalar, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde yapılıyor.
Mobil salık merkezinde, son üç yılda 13 bin 848 kadının kanser, 25 bin 402 vatandaşın göz sağlığı taraması gerçekleştirildi.

 Kepez sağlık ‘Erken tanıyla hayatı seç’ sloganıyla 19 ilçede
‘Erken tanıyla hayatı seç’ sloganıyla yola çıkan mobil sağlık merkezinde, özellikle kadınların kanserle ilgili risk grubuna girip girmediklerinin belirlenmesi amaçlanıyor. Kadınlara yönelik meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taramasının yapıldığı merkezde, meme kanseri taraması için mamografi çekimi, rahim ağzı kanseri taraması için smear ve HPV DNA testi, bağırsak kanseri taraması için gaitada gizli kan testi gerçekleştiriliyor.
Tarama sonunda mamografi sonuçları Ulusal Tarama Mamografi Raporlama Merkezi’ne, rahim ağzı ile bağırsak kanseri tarama sonuçları ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı Ulusal HPV Laboratuarı’na gönderiliyor. Tarama sonucunda risk grubuna girdiği tespit edilen hastalar, Sağlık Bakanlığının imkânlarıyla kamu hastanelerine yönlendiriliyor. Meme kanseri 40 ile 69 yaş, rahim ağzı kanseri 30 ile 65 yaş, bağırsak kanseri ise 50 ile 70 yaş aralığı kadınlarda araştırılıyor.

Antalya’nın gözüne de iyi bakılıyor
Mobil sağlık merkezinde, göz sağlığı taramasında vatandaşların görme bozuklukları ve göz tansiyonu ölçümü yapılıyor. Tedaviye ihtiyaç duyan hastalara da kamu hastanelerine yönlendiriliyor.
Kepez Belediyesi, mahallelerine götürdüğü mobil sağlık merkezi uygulamasını, yoğun talep üzerine Antalya’nın 19 ilçesinde uygulama kararı almıştı. Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği protokolü imzalanmıştı.

Kepez Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours