Turizm Bakanı Ersoy yurtdışından iade edilen  tarihi eserleri tanıttı

Paylaşmak Güzeldir..

61,9 milyon dolar değere sahip tarihi eserler yurduna döndü

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün iş birliğiyle ABD Manhattan Bölge Savcılığı ve ABD İç Güvenlik ve İstihbarat Birimi (HSI) tarafından gerçekleştirilen soruşturmalar sonucunda tarihleri Bakır Çağı’ndan Roma Dönemi’ne kadar uzanan 42 adet kültür varlığının iadesi gerçekleşti. Eserler arasında 1960’lı yıllarda yurt dışına kaçırılan, Burdur ilinde bulunan Boubon Antik Kenti kökenli Roma heykeltıraşlığının önemli eserleri arasında gösterilen bronz eserler de yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere’den iadesi sağlanan söz konusu tarihi eserler ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Antalya Müzesinde gerçekleştirilen sergide konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Manhattan Bölge Savcılığı ile son 5 yıldır kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesi alanında sürekli dirsek teması halindeyiz. Altını bilhassa çizmek isterim ki bu ekip işini en ahlaklı şekilde, etik ilkelere bağlı olarak yapan son derece çalışkan insanlardan oluşuyor” dedi.

42 eşsiz tarihi mirasın sergilendiği toplantıya Vali Hulusi Şahin, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik ve il protokolü katıldılar.

(Haber Merkezi)

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours