Seracılık Sadece Tarımsal Faaliyet Değil Aynı Zamanda Sanayiciliktir

Paylaşmak Güzeldir..

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin örtü altı üretim merkezi Antalya’da düzenlenen Seracılık Çalıştay’ı açılışına katıldı.


Çalıştayda Türkiye ve dünyada seracılığın mevcut durumu, üretim planlaması ve yeni seraların kurulacağı arazi uygunluk koşulları konuları ele alındı. Düzenlenen çalıştaya; Tarım ve Ormanı Bakanı İbrahim Yumaklı, Vali Hulusi Şahin, Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, Tuba Vural Çokal, Abdurrahman Başkan, İl Tarım Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal ve ilgili sektör temsilcileri katıldı.


Antalya 2023 Yılında 1.2 Milyar Dolar Tarım İhracatı Yaptı
Antalya’nın seracılık alanında dünya tarafından kabul gördüğünü ifade eden Vali Hulusi Şahin “ Antalya geçtiğimiz günlerde bir fuar yapıldı. Bu fuar dünyanın en büyük seracılık fuarı idi. Seracılığın sadece tarımsal bir faaliyet değil aynı zamanda sanayicilik olduğunu gördük. Antalya’da 2023 yılında 1.2 milyar dolar ihracat yapıldı. Bu Antalya ‘nın üretiminin %15 ile gerçekleşti. İç tüketim ile birlikte Antalya ‘nın tarımsal üretiminin parasal değeri 7 milyar doları buluyor.” dedi.


Bu Çalıştay Çok Büyük Katkı Sağlayacak
Tarımsal üretimin sadece ekonomik bir konu olmadığına değinen Vali Şahin, “Tarımsal üretim gıda güvenliği sadece bir ekonomik bir konu değil bir milli güvenlik meselesidir. Ülkeler arasında hayati bir rol oynuyor. Seracılık konusunda bu çalıştayın da çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın üzerinde çalıştığı tarım planlaması ile tarımsal üretimde hepimizin hayal ettiği yerlere geleceğiz.” şeklinde konuştu.


Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise Türkiye’nin örtü altı tarım alanları açısından Avrupa’da ikinci, dünyada dördüncü sırada yer aldığını söyleyerek, “Son 21 yılda seracılık, yüzde 123 büyüyerek piyasaya 9,4 milyon tonluk sebze ve meyve arz ediyor” dedi.


Sera yatırımları, Türkiye’deki ve dünyadaki üretim metotları, arazi koşulları ve mevzuat alanlarına ilişkin oturumların yapılacağı çalıştay, yarın sona erecek.

Antalya Valiliği / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours