Akdeniz Üniversitesi’nde Şehir ve Turizm Paneli düzenlendi

Paylaşmak Güzeldir..

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Kent Konseyi iş birliğinde Şehir ve Turizm Paneli düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Nuri Özaltın Konferans Salonu’nda Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen panele Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Şükrü Özen, Prof. Dr. Cengiz Toker, Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Deniz Uluşar, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Kaynakçı Elinç, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özer, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alkan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Halil Çolak, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necla Öztürk, Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ve turizm sektöründen temsilciler, akademisyenler, çok sayıda öğrenci katıldı.

DÜNYANIN ÖNEMLİ TURİZM DESTİNASYONU

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru İçigen, Antalya’da turizmin 1950’li yıllarda yerel halkın evlerinde gelenleri ağırlamasıyla gerçekleştiğini 1980 yılından itibaren turizme yapılan yatırımlarla birlikte dünyanın önemli turizm kentlerinden birisi haline geldiğini söyledi. İçigen, Antalya’nın kültürü, tarihi, doğal güzellikleri ile dünyanın gözdesi bir turizm destinasyonu haline geldiğini ifade etti. Dekan İçigen, ilerleyen günlerde düzenlenecek olan çalıştay ile sorunları daha detaylı bir şekilde tartışacaklarını ifade etti.

KENT PLANLANIRKEN TURİZME YER VERİLMEMİŞ

Antalya Kent Konseyi hakkında bilgiler veren Başkan Semanur Kurt, turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurt, “Antalya planlanırken 650 bin nüfusa göre planlanmış ve planlanırken de turizme öncelik verilmemiş oteller olsun, turizm alanı olsun, kent planında imar planında turizme yer verilmemiş. O nedenle konaklamaların çok az sayıda olduğu görülmekte. Kıyı bandında kent kimliğinden bahsettiğimiz falezler üzerinde hızla yükselmeye çalışan otelleri kastetmiyoruz. Böyle konaklama tabi ki kent merkezinde istemiyoruz. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum.” dedi.

Kurt, “Biz hangi özelliğiyle Antalya’yı öne çıkarmalıyız, hangi ülke ile hangi bölge ile rekabet ediyoruz farklılıklarımız neler bunları bilmeliyiz. Kent merkezine baktığımızda konaklama yok konaklama olmadığı için de kent tarihi ve doğal değerler görünür değil. Bunların görünürlüğü ile ilgili bir çaba olması gerekir. Kaleiçi’ni ön plana çıkarmak istiyorsak Kaleiçi sorunun çözülmesi gerekir örneğin. Nasıl kullanılacağının planlanması gerekir. Çevre ve görüntü kirliliği olan bu şehirde kavşaklarda, bilbordlarda, afişlerde bu kentin temel değerini tanıtmaya yönelik kullanılsın. İstemediğimiz binlerce resimlerden sıkıldık. Tabela kirliliği, görüntü kirliliği gibi kentte estetik kaygısı olamayan bir anlayışın kabul edilebilmesi mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru İçigen üstlendiği panelde, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Başdanışmanı Hamit Kuk, Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçınkaya ve Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin sonunda katılımcılara günün anısına plaket takdim edildi. Program, toplu fotoğrafların çekilmesiyle sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours