Finike Barajı Hizmete Girdi    

Paylaşmak Güzeldir..


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aralarında Antalya Finike-Kapıçay Barajının da olduğu DSİ’nin 369 yeni tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Kapıçay Barajı yıllık 5 milyon KW saat elektrik üreterek ekonomiye yılda 350 milyon lira katkı sağlayacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde, video konferans yöntemi ile DSİ tarafından tamamlanan Antalya Finike Barajı’nın açılışını gerçekleştirdi. Yapımı tamamlanan baraj ile 18 Bin 700 dekar tarım arazisinin ve portakal bahçelerinin sulama suyu ihtiyacının karşılanacağı belirtildi.


Cumhurbaşkanının canlı yayınla bağlandığı Kapıçay Barajındaki açılış törenine Vali Hulusi Şahin, Tarım Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Antalya Milletvekilleri; Tuba Vural Çokal, Atay Uslu, Kemal Çelik, Mustafa Köse, Finike Kaymakamı Musa Kazım Çelik, Antalya DSİ Bölge Müdürü Özhan Erdanışman ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Yıllık 5 Milyon KW Saat Elektrik Üretecek
Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün artık geleneksel hale getirdiğimiz DSİ tarafından gerçekleştirilen yatırımların toplu açılışı vesilesiyle bir aradayız. Tek seferde toplam yatırım bedeli 53 milyar lirayı bulan hizmetlerin, DSİ’nin 369 yeni tesisinin açılışını yapıyoruz. Antalya Finike-Kapıçay Barajı, yıllık 5 milyon KW saat elektrik üretecek. Bu tesisin ekonomiye katkısı 350 milyon lirayı buluyor.” dedi.


Türkiye’nin Boşa Harcanacak 1 Damla Dahi Suyu Yoktur
Türkiye’nin gıda güvenliğini garantiye alma yolunun su kaynaklarını güvenli ve etkin bir şekilde kullanmaktan geçtiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Biz yaygın kanaatin aksine su zengini bir ülke değiliz. Yıllık ortalama 574 mm yağış miktarı ile dünya ortalaması altında yağış almamıza rağmen hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin boşa harcanacak 1 damla dahi suyu yoktur. Hele hele su kaynaklarımızı kirletmek, ihanete eşdeğerdir. Sularımızı verimli kullanmalı, kaynaklarımızı doğru yönetmeliyiz. İşte evde, bahçede, tarlada ve günlük hayatımızla alacağımız basit tedbirlerle su israfının önüne basitçe geçebiliriz. Buradan 85 milyonun her bir ferdini ‘1 Damla da Sen Ol’ parolasıyla yürüttüğümüz su seferberliğimize destek olmaya çağırıyorum.” şeklinde konuştu.

Finike Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours