Antalya Valisi Şahin; “Dilimiz Bir Kültürümüz Bir”

Paylaşmak Güzeldir..


Kırgızistan’ın bağımsızlığının 32. yıl dönümü, Türkiye Yüzyılı ve Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. yıl dönümüne ithafen düzenlenen Kırgızistan Kültür Günleri, kapanış konseriyle sona erdi.


Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere, Vali Hulusi Şahin, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakan Yardımcısı Timurlan Azhymaliev, Kırgız Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Rustam Koshonov, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lina Sıdıkova ve çok sayıda davetli katıldı.


Kırgız Milli Marşı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kültür günleri etkinliğinde konuşan Vali Hulusi Şahin iki ülke arasındaki gönül bağlarına vurgu yaptı


“Dilimiz Bir Kültürümüz Bir”
Kırgız kültürünün Yörük Türk kültürüne yakınlığına değinen Vali Şahin “Bu gün Antalya için çok güzel bir gün. Ata yurdumuzdan Ana yurdumuza esintiler geldi. Kırgız Kültürü Antalya’ya, Yörük kültürüne çok yakın. Dilimiz bir, kültürümüz bir. Biz kendimizi tanımlarken “Tanrı Dağı kadar Türküz” deriz. Kalbimiz Tanrı Dağları ile Ulu Pamir ile çarpar.”dedi.


Cengiz Aytmatov 20’nci Yüzyılın Dede Korkut’udur
Kırgızistan Cumhuriyeti’nin 32’inci yıl dönümünde Kardeş Ülke Kırgızistan Cumhuriyetinin aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümü ve Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95’inci yılını da kutladığına değinen Vali Şahin, “Cengiz Aytmatov Türk dünyasının ortak değeridir. Bir uluğ kişisidir. 20’nci yüzyılın Dede Korkut’udur. Halk ozanımız Neşet Ertaş ‘Gönülden gönüle bir yol var’ der. Bizim de ata yurdumuzla gönülden gönüle bir yolumuz var. Dilimiz, kültürümüz bir. Bu akşam bin yıl önce ayrıldığımız ama kalbimizden hiç çıkmayan ata yurdumuzdan bize esintiler getiren Kırgız kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.


Vali Şahin konserin ardından ardından geleneksel Kırgız kıyafet ve el yapımı ürünleri stantlarını inceleyip resim sergisini gezdi.

Antalya Valiliği / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours