KKTC Anıları Pil Fabrikasında Canlanıyor

Paylaşmak Güzeldir..

Eski MKE Antalya Pil Fabrikası (ANTPİL), 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Adaya çıkan Mehmetçiklerin anavatan ile bağlantısını sağlayan telsizlerin pillerini üretmişti. Kepez Belediyesi tarafından bu tarihi emeğin hatırasına fabrika yerleşkesine KKTC Anı Evi yapılıyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokuma Fabrikası yerleşkesinde olduğu gibi şehrin bir diğer endüstriyel mirası olan Eski MKE Antalya Pil Fabrikası’nı da hatıralarıyla şehrin kullanımına açıyor.
Antalya Pil Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli pil ve bataryaları üretmek amacıyla kuruldu. Fabrikanın inşaatı 1972 tarihinde başladı. Fabrika, 1. Milliyetçi Cephe Hükümetinin Milli Selamet Partili (MSP) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru tarafından Temmuz 1975’te törenle açıldı. Fabrika, 20 Temmuz 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin pil ve batarya ihtiyacını karşılamak için 3 vardiya çalıştı. Adaya çıkan Mehmetçiklerin anavatan ile bağlantısını sağlayan telsizlerin pilleri, MKE Antalya Pil Fabrikası’nda üretildi.

ANI EVİNİN YAPILACAĞI BİNANIN YENİLENMESİ TAMAMLANDI

Kepez Belediyesi, bu tarihi vardiyanın hatırasını KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Anı Evi Projesi ile yaşatıyor.
Kepez Belediye Meclisinden alınan kararla fabrika yerleşkesindeki tek katlı yönetici binası, restorasyon çalışmasıyla anı evi haline getiriliyor. Binanın mimari dokusu korunarak yapılan yenileme çalışması tamamlandı. KKTC’nin tanıtımına katkı sağlayacak olan kültürel tesisin iç mekân tasarımının ve sergileme alanlarının oluşturulması çalışmalarına ise önümüzdeki günlerde başlanılacak.

TÜTÜNCÜ, KKTC’Lİ BAKANI PROJEYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRDİ

Başkan Hakan Tütüncü de, geçtiğimiz günlerde makamında ağırladığı KKTC  Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na proje hakkında bilgi verdi.
Anı evinde, Ada’daki Türk toplumunun haklarını ve güvenliğini teminat altına alan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önemi ve Türk toplumuna yapılan zulüm, baskı ve katliamlar döneminin fotoğrafları, belgeleri ve gazeteleriyle anlatıldığı bir köşe olacak.
Anı evinde, Kıbrıs’ta Rumların gerçekleştirdiği ‘Kanlı Noel’ katliamına da dikkat çekilecek.

BARBARLIK MÜZESİ!

Rum çeteleri, 24 Aralık 1963’te Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinde Kıbrıs’taki Türk Alayı’nda doktor olarak görev yapan Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ile 3 çocuğunu vahşice katletti.
Binbaşı İlhan’ın evinin banyo küvetinde eşi Mürüvet İlhan ve çocukları Murat, Kutsi ile Hakan, ölü olarak bulundu. Bu olay tarihe “Kumsal Katliamı” ya da “Banyo Katliamı” olarak geçerken, baskının yapıldığı ev daha sonra Barbarlık Müzesi adıyla ziyarete açıldı. 
Barbarlık Müzesi, KKTC Anı Evi’nde canlandırılacak.

TÜTÜNCÜ, “ YAKINDA AÇILACAK” 

Anı Evi, KKTC’nin tarihinin, doğal güzelliklerinin ve yöresel kültürünün tanıtıldığı bir kent müzesi şeklinde tasarlanacak.
KKTC’nin kuruluşunun ve Adadaki Türk toplumunun tarihinin anlatılacağı kültürel tesiste,  bu ülkenin yöresel mimari özellikleri ve kültürü de tanıtılacak. Anı evinin teşhir ve düzenlemesinde KKTC’den getirilen eserler kullanılacak.
Başkan Hakan Tütüncü, MKE Antalya Pil Fabrikası’nın kuruluş amacının ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndaki tarihi görevinin hatırasına projelendirdikleri KKTC Anı Evi’ni, önümüzdeki günlerde hizmete açacaklarını belirtti.

TÜTÜNCÜ’NÜN GAYRETLERİYLE PİL FABRİKASI KEPEZ’E…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Başkan Tütüncü’nün girişimleri neticesinde 132 dönüm arazi içerisinde yer alan Eski MKE Antalya Pil Fabrikası yerleşkesini, Kepez Belediyesine tahsis etti.
Kepez Belediyesi, tahsis işleminin tamamlanmasının ardından fabrika yerleşkesini yeniden şehrin hayatına kazandırmaya yönelik çalışmaları geçtiğimiz aylarda başlattı.

DOKUMA GİBİ ŞEHRE KAZANDIRILACAK

Eski Pil Fabrikası’nın tescillenen yapılarını ihya edilerek, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif amaçlarla yeniden işlevlendirmesi planlıyor.  Fabrika arazisinin mevcut yeşil alanlarını korunarak ve bitki dokusu zenginleştirilerek çevreci bir projeyle şehir hayatına kazandırılması hedefleniyor.
Bu yıl fabrika yerleşkesinde anı evi ile birlikte kütüphane projesi de yapılıyor. Fabrikanın sosyal tesis yapısı kütüphaneye dönüştürülüyor. Fabrikanın yapımında emeği olan eski başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın isminin verildiği kütüphanenin inşaatında sona gelindi.
Pil Fabrikası’nın, 132 dönümlük arazisi, Toplu Konut İşbirliği’nde Millet Bahçesi olarak düzenlenerek, Antalyalıların kullanımına sunulacak.

Kepez Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours