“Basında 10 Kasım” sergisine büyük ilgi

Paylaşmak Güzeldir..

Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi’nde, “Basında 10 Kasım” sergisi açıldı.  Sergide, Gazeteci ve Turizm Yazarı Halil Öncü’nün arşivinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin yıl dönümünü anan 1940-1950’li yıllara ait orijinal basım gazete manşetleri yer alıyor.

Gazeteci ve Turizm Yazarı Halil Öncü’nün “Basında 10 Kasım” adlı sergisi Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi’nde kapılarını ziyaretçilere açtı. 1940-1950’li yıllara ait Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin yıl dönümünü anan gazetelerin yer aldığı serginin açılışı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün katılımıyla gerçekleştirildi. Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren gazeteci Halil Öncü, 1940’lı ve 1950’li yıllara ait orijinal Memleket, Vatan, Ulus, Cumhuriyet, Dünya Gazetelerinin orijinal basımlarının yer aldığı “Basında 10 Kasım” Sergisini bu yıl da kültür ve sanat adası Dokumapark’ta yer alan Modern Sanatlar Galerisi’nde açtıklarını söyledi. Sergideki koleksiyonun doğuşuna da değinen Öncü, “Memleketim Çanakkale de karşı komşumuzun evinden çöpe atılmak üzere aldığım 3 çuval içerisinden çıkan gazeteler. Ortaokul çağındayken eski bir ev içinde yaşayan kişinin ölümü sonrası evin yanına yanaşan bir kamyona atılmak üzereyken çocuk aklıyla aldığım 3 çuval ve içinde çıkan işte bu gazeteler… Yıllar sonra, her yıl olduğu gibi sergiyle buluşuyor. Sergimizde 15 adet orijinal gazete bulunuyor. Sergimizi gezenler 1940 Vatan gazetesi ile yolculuğa başlıyorlar, 1955 yılının 10 Kasım tarihine kadar adeta bir tarih yolculuğuna çıkıyorlar. Cumhuriyetimizin kurucusu Kurtuluş savaşımızın eşsiz komutanı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. Yıl dönümünde büyük bir özlemle anıyoruz. “ dedi.

ÖZEL BİR SERGİ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, “Ebediyete intihalinin 85. seneyi devriyesinde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle, şükranla yad ediyorum.” dedi. Bu özel anma günlerini, milli bayramları kültür ve sanata dair etkinliklerle kalpleri, gönülleri sanatın ve kültürün birleştirici atmosferiyle buluşturduklarını söyledi. Tütüncü, “10 Kasım’da kültür ve sanatın ikliminde özel bir serginin açılışını gerçekleştiriyoruz. Amacımız, 10 Kasım’a farklı bir bakış açısı ortaya koyabilmek.  Böylelikle ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet padiyar kalacaktır.’ özdeyişinin arkasındaki felsefeyi çok daha iyi idrak etmek. Bu özel sergiyi bizlerle paylaştığı için Halil Öncü’ye teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Tütüncü, sergiyi gezdi. Gazeteci ve Turizm Yazarı Halil Öncü, Çanakkale Savaşı’ndan 2 adet mermiyi Dokumapark’taki Anadolu Şehitler Müzesi’nde sergilenmek üzere Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye, takdim etti.

Kepez Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours