Savaşa Hayır Futbol Maçı

Paylaşmak Güzeldir..

Antalya’ya Niyazi Yurtsever yönetiminde  Romanya’dan gelen 40 yaş üstü Rumen futbol takımı ile Osman Ergin başkanlığındaki Kıtuyad Futbol Takımı, bu sefer de; Gazze’de devam eden savaş adı altındaki katliama dur demek için sahaya çıktılar.

Romanya’dan tatil, spor kampı, turistik gezi, ticari ve benzeri amaçlı olarak ülkemizi farklı tarihlerde sürekli olarak ziyaret eden Roman ziyaretçi grubu; her yıl düzenli olarak Türkiye’ye gelmekte, yazın tatil, kışında futbol kampı için Antalya’yı tercih etmektedir. Romen grubu Antalya ziyaretlerinde bazı dönemlerde George Hagi ve Popescu gibi Türkiye’nin tanıdığı eski futbolculardan kurulu takımları ile burada yaş olarak kendilerine eş değer takımlarla maç yapmayı ihmal etmemektedirler.

Niyazi Yurtsever önderliğinde; önceden yapılmış program dahilinde sonuncu ziyaretlerinin; İsrail – Hamas Savaşına rast gelmesi sebebi ile rezervasyonlarını erteleme ya da iptal edemeyen Rumen ekibi programlarını değiştirerek, bu savaştan en çok zarar gören kadın ve çocuklar için sahaya çıktılar. Savaşlar son bulsun, Çocuklar ölmesin sloganı ile sahada ter döktüler.     

Kıtuyad Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ergin; bilindiği üzere; Romanya ile tarihi ve kültürel bağlarımız yüzyıllardır devam etmektedir. Rumence’de çok sayıda ortak Türkçe kelime bulunmakta ve “Turcii din Romania” terimi de Romanya’da yaşamakta olan Türk azınlığını ifade etmektedir.

Romanya’da toplam da 35.000 civarında Türk kökenli nüfus yaşamakta, bu nüfusun çoğunluğu da Tarihi Kuzey Dobruca Bölgesindeki Köstence de yaşamakta olup; 25 – 30.000 arasındaki nüfus oranıyla da Konstanta’nın yüzde 4 lük kısmını oluşturmaktadırlar.

Bizleri Romanya’da Türk misafirperverliği ile karşılayan dostlarımızı bizlerde; her zamankinden farklı bir atmosferde “Savaşlar olmasın – Çocuklar ölmesin” mottolu anlamlı bir müsabaka ile misafir etmekten onur duyuyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Dedi.

(Haber Merkezi)

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours