Finike belediye meclisinden İsrail’e kınama

Paylaşmak Güzeldir..

Finike Belediyesi Ekim ayı devam Meclisi Toplantısı, Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi’nin başkanlığında toplandı. 2024 bütçesinin de belirlendiği toplantıda ilk meclisten kalan kararlar ve ilçe gündemi konuşuldu.

Finike belediye meclisinden İsrail’e kınama

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, İsrail’in Gazze’deki El Ehli Hastanesi’ne düzenlediği saldırıdan dolayı Finike Belediye Meclisi tarafından belirlenen ortak metni okuyarak toplantıyı açtı.

“Meclisimiz Filistin ve İsrail’deki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Gazze’de El Ehli ve El Mamedani Hastaneleri’nin hedef alınması sonucunda yüzlerce Filistinli’nin hayatını kaybetmesinden dolayı ve bir o kadar da yaralanmasından dolayı derin üzüntü duymaktadır. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. İnsanlık suçu olan bu saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz. İsrail’in Gazze halkına karşı uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka aykırı saldırılarını artırarak sürdürmesini de esefle kınıyoruz.

Saldırılarda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Meclisimizin bütün parti gurupları olarak hedefi siviller olan bu vahşetin durdurulması, işgal altındaki Filistin topraklarında devam eden işgal uygulamalarının bir an önce sona ermesi, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmaları için bir çözüme ulaşmaları için bir an önce barışa yönelik müzakerelere başlamaya davet ediyoruz.” şeklindeki metni okuyan Başkan Geyikçi, “Yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun böylesi bir katliamın yaşanmasını istemiyoruz. Dil, din ırk ayrımı olmadan barış içerisinde yaşayan bir dünya istiyoruz. Bu saldırıda hayatını kaybeden tüm insanlara rahmet diliyorum” dedi.

Bina sağlamlığı konusunda Finike 18 ilçeye örnek olacak

Okunan metnin ardından gündem kararlarının görüşülmesi ile devam eden Finike Belediye Meclisi’nde öne çıkan kararların başında Finike’nin depremselliği ve alınacak önlemlere ilişkin çalışmalar ve Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Geoteknik Anabilim Dalı Başkanlığı’nın zemin etütü çalışmasının tamamlanmasından doğan raporun sonucunda Finike belediye meclisi sıvılaşma riski olan alanlarda 4 kat ve üzeri binalarda kazık temel uygulaması ve perde peton kararı oylamaya sunuldu.

Oybirliği ile kabul edilen karar sonrasında kararı değerlendiren Başkan Mustafa Geyikçi, “Finike’mizde insanların sağlıklı ve sağlam binalarda oturması için ne yapmamız gerekiyorsa üzerimize düşeni yapmak için görüşmeler ve bilimsel araştırmalar yaptık. Akdeniz Üniversitesi’nden hocalarımızla çalışarak insanlarımızı çürük binalarda bir tabutta gibi yaşamalarını istemiyoruz. Artık Finikeli hemşerilerimizin sağlam binalarda yaşamalarını istiyoruz. Finike’mizde halkımızın sağlam binalarda yaşamaları ve bir felaket durumunda kimsenin burnunun bile kanamamasını istiyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi meclisinde de onaylanmasının ardından karar yürürlüğe girecek.

Bizler de bu karar kesinleştikten sonra artık bu yönetmeliğe göre inşaatlarımızı yapacağız. Finike güvenli binalar konusunda da Antalya’nın 18 ilçesine öncülük ederek örnek olacaktır” dedi.

2024 bütçesi 580 milyon lira olarak kabul edildi

Diğer gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Finike Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesi 580 milyon lira olarak belirlendi. Oybirliği ile belirlenen bütçe sonrasında da söz alan Başkan Geyikçi, “2024 yılı bütçemiz 580 milyon olarak belirlenmiştir. Bütçemizin Finike’mize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu bütçeyi vatandaşlarımızın refahı ve yaşam şartlarını kolaylaştırmak için harcayacağız. Herkese emekleri ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours