CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu; “Belediyeler Yerel Basına Destek Olmalı”

Paylaşmak Güzeldir..

Türkiye medyası’nın nabzı iki günlüğüne Muğla Marmaris’te attı. Muğla Marmaris Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Marmaris Yerel Medya Çalıştayı” 7 Ekim’de Marmaris’te gerçekleştirildi.

Türkiye genelindeki birçok il ve ilçeden 400 dolayında yerel basın mensubunun katıldığı Çalıştay’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılarak hem konuşma yaptı hem de Çalıştay’ın büyük bir bölümünü dinledi.

KILIÇDAROĞLU BELEDİYELERDEN YEREL BASINA DESTEK İSTEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel medya çalıştayında yaptığı konuşmada, belediyelerin tasarruf tedbirleri genelgesinde yer alan “günlük gazete alımı yapılmayacak” maddesini eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “Ekonomik kriz var. Büyük sorunlar yaşanıyor. Sizinle ilgili tasarruf genelgesi çıkardılar. ‘Günlük gazete alımı yapılmayacak.’ ‘Görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak.’ Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, günlük gazete almayacaksınız diye tasarruf genelgesi mi çıkarılır? Tam, utanılacak bir tablo. Tam tersine belediye başkanı o gazeteyi almalı, görmeli. Benimle ilgili bir eleştiri var mıdır, yok mudur diye. Belediye çalışanları görmeli. Vatandaş belediyeye gelecek, birisi ile muhatap olmadan önce belki bir yerde oturacak. Kendisini çağıracaklar. Oturduğu yerde yerel gazeteler olsa, alıp gazetelere baksa, orada yayınlanan dergiler olsa, alıp dergilere baksa. Ayıp mı olur? Bunun neresi tasarruf? Hani olur da 100-500 bin lira para harcarsınız günlük, aman bunu yapmayın dersiniz anlarım. Gazetenin fiyatı ne zaten arkadaşlar? Nedir yani bunun fiyatı? Belli gazetelerde kamu bankalarının imkânları var, belli gazetelerde hiçbiri yok. Bizim vergimizle kamu kurumları ayakta. Orada çalışanların aylıklarını da biz ödüyoruz. Nasıl oluyor da kamu bankaları sadece belli gazeteleri destekler? Diğerleri yayın kuruluşu değil mi? Bir taraf cezalandırılır öbür tarafa istedikleri kadar para verirler. Biz itiraz ediyoruz sizin de etmeniz lazım. Kamu denetçilerine de başvurduk, ‘Kamu bankaları sadece belli kanallara ilan veriyor. Haksızlık var’ dedik. Kamu denetçiliği kurumu ‘Bu bizim alanımıza girmiyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

Belediye başkanlarına, meclis karar özetlerinin yerel medyada yayınlanması konusunda çağrıda da bulunan Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanlarımız da burada; Belediye Meclisleri karar alıyor. Aldığı kararlar neden yerel gazetelerde ilan edilmez; bir engel mi var? Yayınlanmalı. Bunun da yasal güvencesi sağlanmalı. Belediye Meclisinin aldığı kararları belde halkı da medya aracılığı ile öğrenir. Bunun iki yararı var, bir medyanın desteklenmesi iki halkın bilgi alması” dedi.

(Haber Merkezi)

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours