DokumaPark, şehrin yaşam merkezi

Paylaşmak Güzeldir..

Kepez Belediyesi, şehrin iki sanayi mirasını, dört kütüphane yatırımıyla bilgi fabrikasına dönüştürdü.

Dokuma İplik Fabrikası ve MKE Antalya Pil Fabrikası, üretimi ve istihdamıyla hem Antalya’ya hem de ülke ekonomisine ciddi bir katkılar sağlamıştı.
Dokuma Semti’nin karşısında, Namık Kemal Bulvarı’ndaki iki komşu fabrika, 1990’larda zarar ediyor gerekçesiyle kapatılmıştı.  Şehrin tam kalbinde,  atıl halde kalan bu iki endüstriyel miras, uzun yıllar kaderinin ne olacağı beklemişti. Kepez Belediyesine, tahsisleri yapılınca şehrin bu iki değerli arazisinin nasıl değerlendireceği sorusu da cevabını buldu.

DokumaPark, şehrin yaşam merkezi
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilk olarak Koruma Kurulu ve imar kararlarıyla binalarını ve yeşil alanlarını koruma altına aldırdığı Dokuma İplik Fabrikası’nı, ‘DokumaPark’ projesiyle şehrin hizmetine açtı. DokumaPark; müzeleri, bilim merkezi, sanat galerisi, festival alanı, kültürel objeleri, sahaf çarşısı, sanat sokağı, kütüphaneleri, nostalji treni, Botanik Bahçesi, Yeşilçam Sokağı ve yeşil alanlarıyla adeta şehrin sosyal yaşam merkezi oldu.

Dokuma’ya koruma kalkanı
Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma Fabrikası alanına uyguladığı tarifeyi komşu parseldeki eski MKE Antalya Pil Fabrikası’nda da gerçekleştiriyor.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının olur yazısıyla 132 dönüm arazi üzerine kurulan pil fabrikası yerleşkesi, Kepez Belediyesine tahsis edilmişti.
Fabrika yerleşkesinin tescillenen yapıları sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif amaçlarla yeniden işlevlendirilmesi planlanıyor.   Fabrika yerleşkesinin mevcut yeşil alanlarını da korunarak, bitki dokusu zenginleştirilerek çevreci ve yeşil bir projeyle şehir hayatına kazandırılması hedefleniyor.

DokumaPark’a üç kütüphane
Başkan Tütüncü’nün iki fabrika yerleşkesinde gerçekleştirdiği önemli projelerden bir tanesi kütüphane oldu. 22 kütüphaneyi yatırım programına alan Tütüncü, bu kütüphanelerin dördünü fabrika yerleşkesine kazandırdı. Dokuma İplik Fabrikası’nın,900 metrekare büyüklüğündeki ana trafo binası, restore edilerek ve güçlendirilerek kütüphaneye dönüştürüldü. 7 gün 24 saat açık olan kütüphaneye de ünlü yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç’in ismi verildi.  Burada kütüphane mi olur, itirazının yapıldığı Cemil Meriç Kütüphanesi’nde açıldıktan sonra adeta ziyaretçi patlaması yaşandı. Kütüphane, zengin kitap koleksiyonu ve ders çalışma ortamıyla her gün yüzlerce kişiyi bilgi ve öğrenmeyle buluşturuyor. Zeytin ağaçlarının bulunduğu yemyeşil bir bahçenin içerisinde yer alan kütüphane, öğrencilere ders çalışma ortamı da sunuyor.

Çocuklara iki kütüphane
Dokumapark’ta, tren kütüphanenin hemen yanı başına Anadolu şehirlerindeki eski gar mimarisinde çocuk kütüphanesi de yapıldı. Dokuma Fabrikası’nın yapımında emeği olan eski milletvekili ve belediye başkanı Dr Burhanettin Onat’ın ismi de bu çocuk kütüphanesinde yaşatılıyor.
Yine Dokumapark’ta 1500 metre kare alan üzerine Orman Kütüphanesi kuruldu. Açık hava okuma alanları, doğal ağaçlardan imal edilen açık hava kitaplıklarının, masaların ve ağaç evlerin bulunduğu Orman Kütüphanesini çocuklar çok sevdi.

Pil Fabrikası’na Dokuma tarifesi
Dokuma Fabrikası’nın trafo binasını kütüphaneye dönüştüren Tütüncü, şehrin kullanımına açacağı eski Pil Fabrikası’nın sosyal tesis yapısına kütüphane kimliği kazandırıyor.
İhale sürecinin tamamlanmasından sonra 870 metrekare kullanım alanı olan yapının kütüphaneye dönüştürülmesi çalışmaları başladı. Yüklenici, firma mimari yapısını koruyarak binayı, kütüphaneye dönüştürüyor. Cemil Meriç Kütüphanesi gibi büyük ilgi görmesi beklenen bu yeni eğitim tesisi, Kepez ilçesinin 22’inci kütüphanesi olacak. Öğrencileri, bilgiyle, öğrenmeyle ve ders çalışma ortamıyla buluşturacak olan kütüphanenin yeni yılda kapılarını açması bekleniyor.

Necmeddin Erbakan’a vefa
Kütüphanenin isim tabelasında ise MKE Antalya Pil Fabrikası’nın yapımında katkısı olan eski başbakanlardan merhum Prof. Dr, Necmeddin Erbakan’ın ismi yazacak. Belediye meclisi kararıyla kütüphanenin ismi ‘Necmeddin Erbakan’ oldu. MKE Antalya Pil Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli pil ve bataryaları üretmek amacıyla kurulmuştu.  Antalya Pil Fabrikası’nın inşaatı Şubat 1972 tarihinde başladı. Binaların inşaatı ve makinelerin montajı 1974 tarihinde tamamlandı. Fabrika, 1. Milliyetçi Cephe Hükümetinin Milli Selamet Partili (MSP) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru tarafından Temmuz 1975’te törenle açıldı. 1. Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde, MSP Genel Başkanı Necmeddin Erbakan Başbakan Yardımcısıydı. Erbakan’ın, fabrikanın kuruluşunda emeği de büyüktü.  Bu emeğe hürmeten Pil Fabrikası’ndaki kütüphaneye Necmeddin Erbakan ismi verildi. Eskiden tekstil, batarya ve pil üreten Antalya’nın sanayi tesisleri, günümüzde kütüphane projeleriyle ülkenin geleceğine yön verecek olan öğrenciler için bilgi üreten fabrikalara dönüştü.

Kepez Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours