Paylaşmak Güzeldir..

Antalya Adalet ve İnsan Hakları Platformu (AHİP) Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) kararlarına uyma ve uygulama Anayasa’nın 90. Maddesi gereği yasal bir zorunluluk olduğunu söyledi.

AHİM Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu, Adalet Bakanlığının başta Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) kararlarına uyma ve uygulama noktasında inat ile ‘ipe un sermeyi sürdürdüğünün altını çizen AHİP Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu,” Adalet Bakanlığı AHİM kararlarını uyma ve uygulanmadığı için ülkemizin de üyesi bulunduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlığına yazı yazarak son kez uyardı. AKPM, uyarı yazısında Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı AHİM kararlarını uygulamada Türkiye’nin acilen   Avrupa Konseyi üyeliğinden çıkarılmasını istedi. Yine ABD’de 142 hem demokrat hem de Cumhuriyetçi Senatör Başkan John Biden’e Türkiye Cumhuriyeti Devleti Adalet Bakanlığı’nın AHİM kararlarına uyma ve uygulama noktasında uyarıda bulunmasını istedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 100. Yıl önce Gazi Mustafa Kemal öncülüğünde yönünü Batıya Avrupa’ya çevirmiş bir ülkedir.   AHİM kararlarına uyma ve uygulama yasal bir zorunluluktur. Anayasa Mahkemesi kararları uygulanmalı ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Av. Şerafettin Can Atalay acil tahliye edilerek Meclis’e gelerek aslı görevini yapmalı.” diye konuştu.

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours