Paylaşmak Güzeldir..

Antalya Büyükşehir Belediyesi, hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yem ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla silajlık mısır tohumu desteğinde bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, Elmalı ve Manavgat’ta üreticilere verimliliği yüksek silajlık mısır tohumu hibe etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Elmalı ve Manavgat’ta hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ve yem tüketiminin fazla olduğu bölgelerdeki üreticilere, yem ihtiyaçlarını karşılamak üzere silajlık mısır tohumu desteği yaptı. Üreticiye teslim edilen tohumların ekildiği arazilerden elde edilecek silaj, hayvancılığa önemli ölçüde katkı sağlanmış olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ziraat Mühendisi Hatice Parlak, dağıtımı gerçekleştirilen tohumların Tarım Kredi Kooperatiflerinden tescilli, verimi son derece yüksek, kuraklığa dayanıklı silajlık bir çeşit olduğunu belirterek, “Dekarda ortalama sekiz-dokuz ton arasından bir verimliliği olan, hastalıklara dayanıklı tohumlar veriyoruz. Yaban domuzları bu tohum cinsine zarar vermemektedir. Elmalı’da 52 çiftçimize 900 dekar alana ekim yapabilecekleri 1700 kilogram silajlık mısır tohumunun dağıtımını gerçekleştirdik. Manavgat’ta da 75 çiftçiye 1000 dekar alanda dikilmesi için 137 çuval tohum hibe ettik” dedi.

ÜRETİCİ DESTEKTEN MEMNUN

Maliyetlerin artması nedeniyle süt üreticilerinin her geçen gün daha da zorlandığını söyleyen Elmalılı üretici Hüseyin Özel, “Üreticilerimizin devamlılığını sürdürebilmesi için bu tür destekler çok önemli. Her geçen yıl tarım ve hayvancılık giderek zorlaşıyor. Bu destekler bize yeniden üretim yapmamıza vesile oldu. Yıllardır çiftçilik yapmaktayım ilk defa böyle destekler alıyoruz” diyerek, Başkan Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

MANAVGAT’A 137 ÇUVAL TOHUM

Manavgat Çardak Mahallesi’nde tarım ve hayvancılıkla geçimini sürdüren kadın çiftçi Aysel Uysal, “Artan maliyetlerden dolayı tarlalarımız boş kalıyordu. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hibe destekleri bize adeta can suyu oldu. Bu destekler ile yeniden üretim yapmamızı sağlayan Muhittin Böcek Başkanımıza yanımızda olduğu için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HAYVANCILIĞIN DEVAMI İÇİN ÖNEMLİ

Manavgat’ın Çardak Mahalle Muhtarı Musa Poyraz da, “Arazilerimizin tekrar yeşermesi için tohum ihtiyacımız belediyemiz tarafından karşılanıyor. Hayvanlarımızın yem ihtiyacını üreterek sağlamaya çalışıyoruz. Üreticilerimizin devamlılığını sürdürebilmesi için bu tür destekler çok önemli” dedi.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours