Paylaşmak Güzeldir..


Antalya’nın yaşayan tarihi Kaleiçi’nin denetim, huzur ve güvenlik konularının ele alındığı Kaleiçi Çalışma Grubu Toplantısı’nın ilki gerçekleştirildi. Vali Hulusi Şahin, “Kurallara uymayanlara karşı sert tedbirler alacağız.” dedi.
Kaleiçi bölgesi ile ilgili Valilik makamına Sivil Toplum Kuruluşları ve Kaleiçi sakinleri tarafından ulaştırılan şikâyet, talep ve önerilerin değerlendirildiği Kaleiçi Çalışma Grubu Toplantısının birincisi gerçekleştirildi.
Antalya Valiliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Kaymakamı Dr. Orhan Burhan, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Sahil Güvenlik Yarbay Tolga Coşkun ve İlgili Kamu Kurumlarının Müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.
Toplantı öncesinde değerlendirmelerde bulunan Vali Hulusi Şahin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen geniş katılımlı Kaleiçi Değerlendirme toplantısına değinerek Kaleiçi’ni daha düzenli ve konforlu bir destinasyon ve yaşam alanı haline getirmek için farklı konularda yeni toplantılar yapmaya ve çözümler üretmeye devam edeceklerini belirtti. Vali Şahin, “Kaleiçi ile ilgili sorunların çözümü için çalışma gruplarımızı belirli zamanlarda farklı gündemler ile toplayacağız, bugünkü gündemimiz Kaleiçi’nin denetimi.” dedi.
Katı Atık Alt Komisyonu Kurulacak
Kaleiçi ile ilgili var olan sorunlara ilişkin vatandaşlardan gelen talep, şikâyet ve öneriler dikkate alınacak.  Kaleiçi bölgesinin katı atık sorununa çözüm olarak Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi işbirliğiyle Katı Atık Alt Komisyonun kurulacak. Bu komisyon çöp potalarının, ilave çöp konteynerlerinin ve işletmelere tahsis edilecek kilitli çöp kovalarının planlamasını yaparak, sorunun kaynağı olan ve sorumluluğunu yerine getirmeyen kişi ve işletmelere gerekli cezai yaptırım uygulayacak.
Kaleiçi’nde Trafiğe Radikal Kararlar
Kaleiçi’nin trafik akışını düzenlemek adına Varyant girişi ve Karaalioğlu Parkı girişinde yoğun saatlerde Trafik polisleri destek ekibi olarak görev yapacak,  Antalya Büyükşehir Belediyesinin Kaleiçi Düzenleme- Yenileme – Sirkülasyon projesi kapsamında belirlediği alanlar dışında araç parkına kesinlikle izin verilmeyecek. Kaleiçi bölgesindeki işletmelerin tedarik ve yükleme çalışmalarını 07.00 – 14.00 saatleri arasında gerçekleştirmelerine izin verilecek. Saat 14.00 sonrasında araç giriş ve çıkışlarına kesinlikle izin verilmeyecek. Kaleiçi bölgesine giriş izni olan araçların plakaları da ABB tarafından güncellenecek ve denetlenecek. Ayrıca trafik yoğunluğunun azaltılması için Muratpaşa Belediyesi tarafından da gerekli çalışmalar yürütülecek.
Gürültü ve Görüntü Kirliliğine Son
Kaleiçi sakinlerinin ve Kaleiçi’nde otelde kalan turistlerin eğlence mekânlarının geç saatlerdeki gürültüsünden rahatsız olmaması için Muratpaşa Kaymakamlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bağlı ekipler Kaleiçi bölgesindeki işletmelerle görüşme sağlayarak Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliğine uymayan işletmelere yönelik uygulanacak cezai yaptırımlar hakkında uyarı ve bilgilendirmeler yapacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Kaleiçi bölgesinin Gürültü Haritası ivedi şekilde hazırlanarak gerekli çalışmalara başlanacak. Uyarıları dikkate almayarak gürültü ve görüntü kirliliğini sürekli hale getiren işletmelere hukuki ve idari yaptırımlar uygulanacak.
Aydınlatma ve Dilenci Sorununu Hızlıca Çözeceğiz
Seyyar satıcılık, dilencilik ve hanutçuluk yapan şahıslara karşı köklü ve sürdürülebilir çözümler üretilmeye devam edilerek sıkı denetim gerçekleştirilecek. Muratpaşa Kaymakamlığı yönetiminde Polis ve Zabıta ekiplerinin işbirliğiyle oluşturulan denetim ekipleri çalışmalarına devam edecek. Yoğun saatlerde ve tarihlerde takviye ekipler görevlendirilerek, hanutçular ve dilencilerin turist ve vatandaşları rahatsız etmesinin önüne geçilecek.
Düzenlenen toplantıda Kaleiçi bölgesinin aydınlatma konusu da ele alınarak, Kaleiçi’nde bulunan sokak aydınlatma lambalarının ABB tarafından analiz edilmesi ve dönerciler çarşısı olarak adlandırılan bölgede aydınlatmanın tam anlamıyla sağlanması için gerekli planlamanın yapılması kararı da alındı.
Kaleiçi’yle ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerinden sorumluluk alanlarıyla ilgili bilgi ve çözüm önerilerini de alan Vali Hulusi Şahin, ilgililerin hazırlayacağı raporların ve yapılan çalışmaların değerlendirileceği çözüm odaklı toplantıların devam edeceğini belirtti.

Antalya Valiliği / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours