Başkan Kara Antik Kent’te İncelemelerde Bulundu

Paylaşmak Güzeldir..

Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara Side Antik Kent’te incelemelerde bulundu.

Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Side Antik Kent’i ziyaret ederek kazı çalışmaları, ören yerleri, restorasyon ve renovasyon projeleri hakkında bilgi aldı. Gezide Başkan Kara’ya, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Hakime Yılmaz, Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Sırcan, Manavgat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülcan Bulut, Manavgat Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü ArmağanUral ve Manavgat Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü Gürkan Türkçelik eşlik etti.

“Side, Dünya tarih mirasının önemli bir parçasıdır”

Başkan Kara’nın ilk durağı Dünyaca ünlü Side Müzesi oldu. Kara müzede Side ve çevresinden çıkarılan Antikite, Roma ve Bizans Dönemi eserlerini büyük bir dikkatle inceledi. Müze Müdürü Melih Kılınç rehberliğinde incelemelerde buluna Başkan Kara, Side’nin tarihi ve kültürel mirasına dikkat çekti. Başkan Kara, “Side’nin tarihi dokusu, bugün hala ayakta kalan ve milyonlarca insanı çeken birçok yapıya ev sahipliği yapıyor. Side Müzesi, bu tarihi mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasın da büyük önem taşıyor. Müzemiz, ziyaretçilere yönelik bilgilendirme ve eğitim faaliyetleriyle antik kentin kültürel değerini daha geniş kitlelere ulaştırmamızı sağlıyor. Side Antik Kenti, sadece Türkiye’nin değil, dünya tarih ve kültür mirasının da önemli bir parçasıdır. Geçmişin izlerini taşıyan bu muhteşem şehir, gelecek kuşaklara aktarılmaya değer bir mirastır.” ifadelerini kullandı.

Başkan Kara kazı çalışmalarını ziyaret etti

Başkan Kara, müze ziyaretinin ardından Antik Side Kazı Evi’ne geçti. Başkan Kara, Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah SoykalAlanyalı’nınbrifingini büyük bir dikkatle dinleyerek, kazı çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı. Kara, “Bu zamana kadar yapılan kazılar, şehrin tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar olan sürecini aydınlatmış ve birçok eseri gün yüzüne çıkarmıştır. Bu kazılar sonucunda tiyatro, agora, tapınaklar, anıtlar, hamamlar, sarnıçlar ve birçok önemli kalıntı günümüze ulaşmıştır. Side, arkeologlar için önemli bir çalışma alanıdır. Kazılar ve araştırmalar, bölgenin tarihi ve kültürel mirasını daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.” dedi.

Başkan Kara’nın bir sonraki durağı Side Selimiye Jandarma Karakol Komutanlığı oldu. Kıdemli Başçavuş Mithat Korkmaz tarafından karşılanan Başkan Kara, Side’de asayiş ve düzen konularında Başçavuş Mithat Korkmaz’dan bilgi aldı. Karakol ziyaretinin ardından Başkan Kara, Side Giritliler Evi, Side Kültür Evi ve Girit Kahvesi’ne ziyarette bulundu. Esnafın ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Kara, ziyareti sürecinde esnaflar ve vatandaşlarla sohbet etti.

Manavgat Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours