Paylaşmak Güzeldir..

Adalet Ve İnsan Hakları Platformu(AHİP) Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu, dünya ülkeleri içinde Türkiye kadar SSK ve Bağkur emeklisinin örselendiği ve alay konusu edilen başka bir ülkenin olmadığını söyledi.

   AHİP Başkanı Mücahit Gündoğdu, Manavgat Side’de yaptığı bir butik otelde yaptığı açıklamada, “Avrupalı ve Alman bir turist emeklisi Side’de beş yıldızlı otelde krallar gibi tatilini yapıyor. Bizde ise ranzadan düşme riskine rağmen  turizm yörelerinde KYK yurtlarında emekliler bir ay kalarak tatil yapacaklar diye müjde veriliyor. Ülkemiz emeklisinin geldiği  son durum bu maalesef ağlanacak halimize gülüyoruz.” dedi.

Ülkede banka promosyonlarının bile müjde diye kandırıldığı tuhaf bir zaman diliminde yaşanıldığını vurgulayan AHİP Başkanı Av. Mücahit Gündoğdu,” Ülkemizde Cumhuriyetin ikinci yüzyılımızın birinci yılı 2024’te ilk defa açlık sınırı asgari ücretin üzerine çıktı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 17 bin 774 oldu. Yine dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 61 bin lira oldu. Şimdide hiç bir şey yokmuş gibi en düşük emekli maaşı 10 bin lira olduğu ülkemizde yazın emeklilerin tatil yapması için turistik yörelerde Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) yurtlarında  bir ay tatil yapacaklarmış. Bunu da utanmadan sıkılmadan ‘ emekliye müjde’ diye sunuyorlar. Bırakın emekli KYK yurtlarında bir ay kalarak tatil yapmayı, bir aydan az bir süre sonra Kurban Bayramı’nda çocuklarını ve torunlarını görmek için bir şehirden bir başka şehre gidemiyor. Değil ki ;KYK yurtlarında emekli tatil yapsın!. Ayrıca oldu KYK yurtlarında ranzadan düşen bir emekli sakatlanırda sorumlusu kim olacak? Almanya ve Avrupa emeklisi enflasyonun düşük olduğu Avrupa ve İskandinav ülkelerinde kendi emeklisine yüzde 4,5 zam yapıyor ve Antalya Side’de istedikleri otelde  krallar gibi tatillerini yapıyor biz ise emekliye ranzadan düşme pahasına KYK yurtlarında tatil yapmayı öneriyoruz. Birde bunu müjde diye sunuyor olma rezaletinde hiç kimsenin yüzünün kızarmaması. Emeklinin bırakın tatile çıkması önümüzde Kurban Bayramı var,emekli dede torununa nasıl olurda bayram harçlığı veririm derdinde.İktidar en düşük emekli maaşı 10 bin lira ile dede ile torunun arasını da açtı.”diye konuştu.

Abdurrahman Büyükkeskin /Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours