Paylaşmak Güzeldir..

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, teleferik kazasıyla ilişkilendirilen ve tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yücel, “Belediye başkanımızın derhal tahliye edilmesi gerekir” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Deniz Yücel, açıklanan bilirkişi raporunda Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün herhangi bir sorumluluğu olmadığının tespit edildiğine dikkat çekerek, derhal tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. 

İşte Yücel’in açıklaması:

Bu ülkenin en önemli sorunlarından biri de hukuk tanımazlıktır. İktidar gücüyle sarhoş olanların hukuku kendi siyasi çıkarlarına göre şekillendirme çabalarını görüyoruz. Bakın 12 Nisan’da Antalya’da hepimiz üzen bir teleferik faciası yaşadık. Başlatılan soruşturma kapsamında Kepez belediye başkanımız Sayın Mesut Kocagöz hiçbir suçu hukuken hiçbir sorumluluğu bulunmamasına karşın önce göz altına alındı sonra da tutuklandı. Oysa Mesut Kocagöz, ANET Genel Müdürlüğünden 28 Kasım 2023’te yani olaydan tam 4 ay önce istifa etmiş, bu kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğu Daha ilk günden belliydi. İki gün önce açıklanan bilir kişi raporda bu durumu bir kez daha ortaya koydu. Bilirkişi raporundan okuyorum. Olayın meydana geldiği gün boyunca teleferik otomasyon sisteminde çok sayıda düşük tork hatası olmasına rağmen hata kodunun nedenlerine dair inceleme yapılıp, gerekli önlemler alınmadan sistemi çalıştırılmaya devam ettirildiği anlaşılmaktadır. Olaya yakın bir süreçte yolcuların uyarısıyla sistemin durdurulmadığı, gerekli kontroller yapılmadan sistemin tekrar çalıştırılması sonucu olay meydana gelmiş ve hemen sonrasında teleferik kontrol kumanda merkezinde elektriksel olarak tüm sistemi durdurmuştur. Anet Antalya inşaat turizm Sanayi ve Ticaret a.ş’de Mesut Kocagöz’ün 28 Kasım 2023 tarihine kadar anet genel müdürü olarak görev yaptığını ve görevinden istifa ettiği Mesut Kocagöz’ün kazanın olduğu 14.04.2024 tarihinde genel müdür ya da işveren sıfatı olmaması sebebiyle kazada sorumluluğunun olup olmadığının savcılıkça değerlendirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bilirkişi raporu diyor ki, olay günü sistem hata veriyor bu konuda inceleme yapılıp gerekli önlemler alınmadan sistem çalıştırılmaya devam ediyor. O tarihte Mesut Kocagöz’ün Anet’le ve teleferik sistemiyle bir hukuki ya da organik, dolaylı ya da doğrudan bir bağı var mı hayır yok. Yine bunu bilirkişi raporu diyor ki, olaya yakın bir süreçte yolcuların uyarısı ile sistem durduruluyor ancak gerekli kontroller yapılmadan Sistem tekrar çalıştırılıyor diyor. Burada şunu çok büyük bir rahatlıkla söyleyebiliriz. Mesut Kocagöz derhal salı verilmelidir. Mesut Kocagöz’ün kazanın oluşumunda en küçük bir dahli, ihmali, sorumluluğu yoktur. Kaldı ki Bilirkişi raporunda açıkça ifade edilen Olay günü yaşanan teknik arızaya rağmen sistemin yeniden çalıştırılması, sistemin çalışmaya devam ettirilmesinde burada her konuda illiyet bağı kesilmiştir ve o sistemin çalıştırılması konusunda talimatı veren müdahale eden kişilerin olayın kazanın oluşumunda doğrudan doğruya ihmali vardır. Belediye başkanımızın derhal tahliye edilmesi gerekir. Sırf Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçildi diye hukuken sorumluluğu olmayan birini yargıya baskı yaparak tutuklayamazsınız, tutamazsınız. Seçimlerle kazanamadığınızı hukuku alet ettiğiniz siyasi manevralarınızla cezalandıramazsınız.

Haber Merkezi

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours