Paylaşmak Güzeldir..

Tarihi Kaleiçi’nin girişi Kalekapısı bölgesinde yer alan , 2021’den bu yana uzman ekipler tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları tamamlanan Saat Kulesi yerli ve yabancı turistlerin hatıra fotoğrafı çektirdiği nostalji alanı oldu.

Milattan sonra 9. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilen ve 2. Abdülhamid döneminde saat kulesine çevrilen eserin, aslına uygun saat mekanizması ve kadranları vinç yardımıyla kuleye yerleştirilmişti.

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birimi yetkilisi koruma ve restorasyon uzmanı Cemil Karabayram, restorasyonu tamamlanan kuledeki çalışmaların a2021’de başladığını söyledi.

Çalışmaların 3 etapta yürütüldüğünü söyleyen Karabayram, “Birinci aşamada proje çalışmaları, ikinci aşamada kubbe kısmı ve restorasyon çalışmaları yürütüldü. Üçüncü aşama en önemli aşamalardan biriydi. Saat kadranının yerleştirilmesi çalışmaları yürütüldü. Üçüncü etap çalışmamızda bu yıl sonlandı. Saat mekanizması yukarıya taşındı ve kadranlar birer birer yerleştirilmeye başlandı. Antalyamıza hayırlı olur inşallah. Kentimizin saat kulesi, Antalya’nın geleceğinde tüm zamanlarıyla, en güzel duruşuyla yaşamaya ve yaşatmaya devam edecektir.” dedi.

Karabayram, kule çevresindeki çevre düzenleme çalışmalarının da devam ettiğini, ilerleyen günlerde bir açılış organizasyonu planladığını aktardı.

“3 milyon 600 bin liralık ödenek harcandı”

Kuledeki saatin çalındığı veya kaybolduğu iddialarına ilişkin ise Karabayram, “Bu saat 1985’li yıllarda ortadan yok oluyor ama bugün artık o saatin bir ikizi, bir eş değeri aynı karakter, aynı özgün malzemeyle yapılmış bir saat kadranı, mekanizması getirildi ve buraya yerleştirildi. Bu işin üstadı Recep Gürgen bizzat bir zanaatkar olarak işin başından sonuna kadar burada yer aldı. Projemizde toplam bedel olarak 3 milyon 600 bin liralık ödenek harcandı. Saat kulemiz Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün teknik elemanlarının denetimi doğrultusunda yapıldı. Temel katmandan, üst katmana, restorasyondan ve statiğe kadar tüm aşamalarda Vakıflar Bölge Müdürlüğünün inşaat mühendisleri, mimar ve teknik elemanları görev aldı” ifadelerini kullandı.

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours