Paylaşmak Güzeldir..

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (SBMYO) 26. Kariyer Günü etkinliği Yüksekokul yerleşkesinde büyük bir coşku ve katılımla gerçekleştirildi.

Yüksekokul yerleşkesinde farklı sektörlerden katılımcıların yer aldığı stantların kurulduğu etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Özen, Rektör Danışmanı Cemil Tonbul, Öğretim Üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

ETKİNLİĞİN ARKASINDA CİDDİ BİR EMEK VAR

Kariyer Günü etkinlik açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Özen, “Burada yetişen öğrencilerimiz her şeyden önce ülkemiz açısından sosyal sermaye anlamında çok kıymetli bir değerdir. Bugün burada öğrencilerimize sunulan fırsatlarda çok değerlidir. Sevgili öğrenciler sizlerde lütfen bu platformların, stantların önünden hızlıca geçip gitmeyin. Bu etkinliğin arkasında ciddi bir emek var. Stantları ziyaret ederek mutlaka bir diyaloğa girip bir sohbet edip sektörün sizlerden ne beklediğini ne tür kazanımlara önem verildiğini öğrenmeye çalışınız. Sizlerden gelen geri bildirimlere göre hocalarımız da değişen gelişen dünya şartlarında sektörün ihtiyaçlarına göre eğitim materyallerini, müfredatlarını güncelleme fırsatı bulacaklardır. Akdeniz Üniversitesi Türkiye’nin çok köklü ve önemli kurumlarından birisidir. YÖK tarafından Araştırma Üniversitesi aday statüsüne yükseltilmiş durumdayız. 2 yılın sonunda da araştırma üniversiteleri arasında yerimizi alacağımıza da inancımız tamdır.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİMİZ VE SEKTÖR AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Burhan Özkan ise “Kariyer Günü etkinlikleri, eğitim-öğretim programlarıyla iş hayatının talep ve ihtiyaçları arasında sistematik bir uyumun sağlanması, öğrencilerin sektörü tanıması ve sektörün ihtiyacı olan nitelikli işgücü temin edilmesi amaçlarına yönelik olarak, Okul-Sektör iş birliği kapsamında düzenlenmektedir.  Akdeniz Üniversitesi SBMYO olarak Kariyer Günüetkinliğinin, bölgemizdeki turizm sektörü başta olmak üzere ilgili sektörlerin nitelikli işgücü taleplerindeki beklentilerin saptanması, söz konusu beklentilerin okulumuz eğitim-öğretim müfredatına yansıtılması, öğrencilerimize iş ve staj yeri bulma imkânı sağlaması noktasında çok önemli olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

EN TEMEL AMACIMIZMEZUNLARIMIZIN ARANAN ELEMAN OLMASI

Meslek Yüksekokullarının nitelikli iş gücü oluşturmaya katkı sağlayan en önemli kurumlardan biri olarak görüldüğünü belirten Müdür Özkan, “Çünkü mesleki eğitim-öğretimde, yaparak öğrenme ya da bilmeyi, yapabilmeye çevirmek esastır. Dolayısıyla mesleki eğitim; teorik eğitimi, pratik eğitimle tamamlama ve istihdama yönlendirebilme odaklıdır. Bu nedenle Yüksekokulumuzda yürütülen eğitim-öğretim programlarımızla öğrencilerimize üst düzey bilgi, beceri ve yetkinlik kazandırarak onları aranan veya ana eleman olarak mezun olmalarını sağlamak en temel amacımızdır. Mezunlarımızın aranan/ana eleman nitelikli olmasının, okul-sektör iş birliği ile mümkün olduğundan hareketle öğrencilerimizin, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikleri kazanabilmesi için sektörle ilişkilerimizin güçlü ve sürdürülebilir olması ve sektör beklentileri ile mesleki eğitim arasındaki köprünün güncel kalabilmesine özel önem veriyoruz.” dedi.

Son olarak öğrenciler için son derece önemli olan Kariyer Günü etkinliğin gerçekleştirilmesine imkan sağladıkları için öncelikle Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ÖzlenenÖzkan’a ve etkinliğe katılan  paydaşlara, sektör temsilcilerine, mezunlara   ilgi ve destekleri için  SBMYO  ailesi adına teşekkür etti.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours